Polska stara się o światowy szczyt klimatyczny w 2013 r.

Polska stara się o światowy szczyt klimatyczny w 2013 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska stara się o organizację w Warszawie szczytu klimatycznego ONZ na przełomie listopada i grudnia 2013 r. Według ministra środowiska Marcina Korolca, mogłoby to wzmocnić polskie stanowisko w negocjacjach klimatycznych.

Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek, na wniosek szefa resortu środowiska, kandydaturę Polski - dając "zielone światło" do dalszych starań o nominację. Resort przypomniał w komunikacie, że co roku krajem prowadzącym negocjacje międzynarodowe i organizującym szczyt jest inne państwo z wybranego rotacyjnie regionu świata. W przyszłym roku będzie to Europa Środkowowschodnia. Polskie zgłoszenie do przewodnictwa wymaga akceptacji Grupy Wschodnioeuropejskiej (EEG), której Polska jest członkiem.

W opinii resortu środowiska, organizacja konferencji oznacza przede wszystkim wzmocnienie polskiego stanowiska i możliwość bezpośredniego wpływu na przebieg negocjacji.

Formalnie decyzja o wyborze organizatora szczytu klimatycznego w 2013 r. zostanie podjęta na tegorocznej konferencji klimatycznej, na przełomie listopada i grudnia w stolicy Kataru, Doha - poinformował w środę na konferencji prasowej Korolec.

"Spotkania w Europie cieszą się dużą popularnością, do Polski może przyjechać 10-14 tys. delegatów z całego świata (...). To jest również uczestnictwo na zupełnie innych zasadach w globalnym procesie negocjacji nowego porozumienia" - powiedział Korolec. Dodał, że Polska przewodniczyłaby w tych negocjacjach przez kolejny rok. Minister przypomniał, że negocjacje nowego porozumienia klimatycznego mają się zakończyć do 2015 r. Miałoby ono obowiązywać od 2020 r.

W opinii resortu środowiska dla samej Warszawy organizacja tak dużego międzynarodowego spotkania oznaczałaby prestiż i impuls do rozwoju. "Trudno wyobrazić sobie lepszą reklamę w światowych mediach niż relacje z dwutygodniowych obrad" - podkreśliło ministerstwo w komunikacie.

Oficjalnie nie ma potwierdzonych wiadomości o ewentualnych konkurentach Warszawy w rywalizacji o organizację konferencji. Ze względu na międzynarodowe konsultacje, są to informacje poufne.

Warszawa stara się także o siedzibę tzw. Zielonego Funduszu. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym tygodniu podczas posiedzenia zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego (ZFK) w południowokoreańskim Songdon. Bierze w nim udział wiceminister środowiska Beata Jaczewska. Formalnie decyzja zapadnie, podobnie jak w przypadku wyboru przyszłorocznego organizatora szczytu klimatycznego, w Doha.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej.

Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych, dziennikarzy i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych. Jak zaznaczył resort, szczyt "był powszechnie uznany za sukces organizacyjny i zyskał opinię najlepiej przygotowanego szczytu klimatycznego w historii tego procesu. Przyczynił się też do podniesienia roli Polski w globalnych negocjacjach i na forum UE".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska stara się o światowy szczyt klimatyczny w 2013 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!