XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska w elektroenergetyce ma nadzwyczaj trudną sytuację

Polska w elektroenergetyce ma nadzwyczaj trudną sytuację
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska w porównaniu z innymi krajami UE ma nadzwyczaj trudną sytuację w sektorze elektroenergetycznym - powiedział wiceminister skarbu Jan Bury podczas zakończonego w środę w Sopocie V Forum Energetycznego.

"Fakt, iż ok. 94 proc. energii uzyskujemy z węgla brunatnego i kamiennego sprawia, że w ciągu najbliższych nawet kilkudziesięciu lat nie jesteśmy w stanie przestawić naszej energetyki na bloki jądrowe, gazowe czy alternatywne źródła energii" - powiedział wiceminister.

Ocenił, że dopiero po 2020 roku zacznie spadać w Polsce w sposób istotny udział węgla w produkcji energii elektrycznej.

Jego zdaniem największym problemem sektora energetycznego w Polsce są inwestycje w wytwarzanie i dystrybucję energii elektrycznej. Jak mówił, nasz kraj potrzebuje inwestycji w elektroenergetykę o wartości 100 mld euro. Wyjaśnił, że są one niezbędne ze względu na spodziewany w najbliższej dekadzie wzrost zapotrzebowania na energię oraz konieczność wymiany ponad 60 proc. aktywów wytwórczych energii użytkowanych ponad 30 lat.

Według wiceministra, finansowanie inwestycji w największym stopniu mogą zapewnić same firmy energetyczne notowane na giełdzie, np. Enea, Tauron i PGE. "Wydaje się, że te magiczne 100 mld euro, jak je mądrze podzielimy na różne sektory i znajdziemy partnerów do projektów, to mogą być one do zrealizowania" - zaznaczył.

Bury ocenił, że długoterminowa umowa na dostawy gazu z Rosji do Polski oraz budowa gazoportu w Świnoujściu przyczyni się do powstawania w naszym kraju elektrowni gazowych. Są one niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego - powiedział. Jego zdaniem, w najbliższych 10-20 latach gaz będzie istotny dla inwestycji energetycznych.

Wiceprezes zarządu ds. rozwoju Polskiej Grupy Energetycznej Marek Szostek zwrócił uwagę podczas Forum Energetycznego, że "na szybkie inwestycje przedsiębiorstwom energetycznym nie pozwalają obowiązujące w Polsce regulacje prawne".

Szostek poinformował, że proces budowy sieci dystrybucyjnej na odcinku ok. 80 km trwa 7-8 lat, z czego formalności prawno-administracyjno-regulacyjne zajmują do 5 lat. "Polskie podmioty energetyczne chcą inwestować, ale należy im stworzyć fundamentalne podstawy, wspierające tę działalność" - zaznaczył.

Wiceminister skarbu zapewnił, że trwają prace nad zmianą ustawodawstwa w zakresie przygotowywania inwestycji; do końca roku lub na początku przyszłego projekt ustawy powinien być przedstawiony Radzie Ministrów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska w elektroenergetyce ma nadzwyczaj trudną sytuację

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!