Polska walczy z emisją CO2. Jej głos musi więcej znaczyć

Polska walczy z emisją CO2. Jej głos musi więcej znaczyć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska, mimo opinii unijnego truciciela, podejmuje duże i skuteczne działania, aby obniżyć emisję CO2 i podnosić efektywność przemysłu. Do tego coraz głośniej zabiega o to, by cele polityki klimatycznej nie przysłaniały globalnej rzeczywistości gospodarczej. Stawką jest nie tylko przyszłość unijnej energetyki, ale także hutnictwa, cementowni oraz innych przemysłów energochłonnych.

O poszukiwaniu równowagi pomiędzy redukcją emisji a gospodarką mówiono podczas konferencji „Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej” w Katowicach, nad którą patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Było to wydarzenie wprowadzające do VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podkreślił, że Polska ma wpływ na urealnienie dyskusji o celach klimatycznych Unii Europejskiej. Zaznaczył, że dążenie do ochrony klimatu nie powinno polegać na tym, aby energetyka i cała gospodarka były niskowęglowe, tylko niskoemisyjne.

W tym celu należy inwestować w wysokosprawne technologie w energetyce konwencjonalnej, pracować nad wyważonym rozwojem odnawialnych źródeł energii, łącznie z energetyką prosumencką, a także pozyskiwaniem gazu z łupków.

Buzek zwrócił uwagę, że kluczowe dla UE będzie także stworzenie wspólnego rynku energii, co przełoży się na silniejszą pozycję negocjacyjną Unii z Rosją. Dodał, że energetyka jest obecnie kluczem do rozwiązania problemów politycznych Europy.

Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, stwierdził, że konsekwentna budowa wspólnego rynku energii dałaby UE duże efekty synergii. Tymczasem Wspólnota skupiła się w ostatnich latach na ambitnych celach polityki klimatycznej.

Steinhoff wskazał, że dążenie do radykalnej obniżki emisji CO2 w krótkim czasie doprowadzi tylko do alokacji produkcji przemysłowej poza granice Unii Europejskiej. Zaznaczył, że problem czystego środowiska można rozwiązać tylko globalnie, a nie lokalnie, a UE nie powinna wydawać pieniędzy na alokację swojego przemysłu.

Mówiąc o globalnych obciążeniach związanych z redukcją CO2 Steinhoff stwierdził, że kwestia polityki klimatycznej i ponoszenia jej kosztów może być jedną z głównych przeszkód na drodze do zawarcia umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a USA.

Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, przyznał, że świadomość odpowiedzialności za bezpieczeństwo energetyczne w Polsce stopniowo narastała w ostatnich latach, co zaowocowało ważnymi decyzjami inwestycyjnymi zarówno w sektorze wytwarzania, jak i przesyłu energii elektrycznej.

Majchrzak przypomniał, że w budowie znajdują się nowe bloki energetyczne m.in. w Opolu, Kozienicach, Stalowej Woli, Włocławku i Gorzowie, a wkrótce może do nich dołączyć również Jaworzno.

Jego zdaniem dzięki budowie nowych bloków, w perspektywie 2020 r., do którego ma zostać wyłączonych z eksploatacji ok. 4000 MW starych mocy wytwórczych, bilans energetyczny Polski nie powinien być zagrożony.

Prezes PSE wskazał, że polska energetyka inwestując w nowoczesne technologie węglowe wpisuje się w światowe trendy, zwłaszcza w sytuacji, gdy ceny gazu są wciąż znacząco wyższe od cen węgla. Niemniej generacja energii z gazu jest mniej emisyjna od węgla.

Majchrzak zwrócił także uwagę na duży potencjał do redukcji emisji CO2 przez polską energetykę dzięki szerszemu wykorzystaniu wysokosprawnej kogeneracji. Natomiast tempo rozwoju OZE w Polsce w jego opinii jest prawidłowe.

Marek Woszczyk, prezes PGE, stwierdził, że nie istnieje spór o to, czy można jeszcze bardziej zmniejszać wskaźniki emisyjności w polskim sektorze elektroenergetycznym i całej gospodarce. Trzeba przecież pamiętać też chociażby o dużym udziale transportu w emisji CO2.

Średnia emisja CO2 na produkowaną MWh w Polsce przekracza 1,1 tony. Woszczyk wskazał, że przy wymianie całej floty wytwórczej w energetyce na wysokosprawną - z obecnej średniej sprawności na poziomie ok. 30 proc. do ponad 45 proc., można by obniżyć emisję CO2 do 850 kg/MWh, czyli o ok. 25 proc.

Prezes PGE podkreślił, że choć jest to wykonalne, to powstaje pytanie, jakim kosztem dla klientów energetyki? Dodał, że rewolucja łupkowa w Stanach Zjednoczony pokazuje, że to tania energia jest kluczem do sukcesu - poprawy konkurencyjności i tworzenia miejsc pracy.

Jarosław Zagórowski, prezes JSW, ocenił, że Polska przez długi czas nie potrafiła zaistnieć w Brukseli w temacie ochrony klimatu. Potrafili to robić natomiast ekolodzy, którzy zaczęli kształtować unijną politykę klimatyczno-energetyczną.

Ta sytuacja jednak zmieniła się w ostatnich latach - politycy i przemysł włączyli się do działania. Zagórowski podkreślił, że m.in. dzięki temu w marcu tego roku nie przyjęto wyższych celów redukcji emisji CO2, które - jego zdaniem - mogły doprowadzić do zniszczenia podwalin UE, czyli węgla i stali.

Zagórowski zaznaczył, że bez energetyki konwencjonalnej, opartej o węgiel, Polska nie jest w stanie stabilnie produkować energii elektrycznej. Dlatego potrzebne są też działania zarówno po stronie państwa - poprzez otoczenie regulacyjne, jak i same górnictwo - poprzez restrukturyzację, aby zwiększyć efektywność wydobycia węgla.

W przeciwnym wypadku drogi węgiel z krajowych kopalni będzie w coraz większym stopniu wypychany z rynku przez tańsze paliwo z importu. W ten sposób na branży odbije się zaniechanie w przeszłości, w czasach lepszej koniunktury, dalszej restrukturyzacji.

Lesław Kuzaj, prezes Alstom w Polsce, zwrócił uwagę na trudność, z jaką wiąże się pogodzenie ze sobą trzech głównych elementów unijnej polityki energetycznej, tzn. tego, aby energia była tania, ekologiczna, a jej dostawy bezpieczne.

Mocniejszy nacisk na każdy z tych trzech elementów powoduje negatywne skutki w pozostałych aspektach: wzrost kosztów, gorszy wpływ na środowisko lub mniejsze bezpieczeństwo dostaw.

Z drugiej strony trudności, jakie powoduje polityka klimatyczna, przyczyniły się do pobudzenia badań i rozwoju technologii, czego efektem jest m.in. wzrost sprawności elektrowni konwencjonalnych. Kuzaj podkreślił, że Polska ma rozwiniętą infrastrukturę naukową związaną z węglem, dlatego też powinna przodować w zakresie rozwoju czystych technologii węglowych.

Na kwestie dotyczące postępu technologicznego w energetyce uwagę zwrócił również Grzegorz Należyty, dyrektor generalny sektora energy Siemens w Polsce. Wykorzystanie nowych rozwiązań może mieć niebagatelny wpływ na polski sektor energetyczny, którego moce wytwórcze mają średni wiek ok. 33 lat.

Należyty wskazał, że przykładowo dzięki rozwojowi techniki udało się w ciągu 30 lat - od 1977 do 2007 r. - osiągnąć wzrost poziomu redukcji emisji CO2 w elektrowniach węglowych nawet do 35 proc. w stosunku do wyników z końca lat 70. ubiegłego wieku.

Podobny wyścig technologiczny w zakresie obniżenia emisyjności i wzrostu sprawności trwa w przypadku spalania innych paliw. Polityka klimatyczna oraz konkurencja na rynku to także bodziec do poszukiwania rozwiązań, które obniżą koszty związane z kosztem produkcji energii z OZE.

Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland, wskazał, że dla koncernu bardzo ważna jest reindustrializacja Europy. Dodał, że polskie stanowisko na forum UE jest racjonalne i daje mocny sygnał dla Brukseli, aby polityka klimatyczna była zrównoważona zamiast oderwanej od rzeczywistości.

Ghosh zaznaczył, że w ciągu ostatnich kilku dekad europejskie hutnictwo ogromnie obniżyło emisję CO2. Tylko w Polsce w ostatnich latach ArcelorMittal wydał na unowocześnienie swoich zakładów ponad 5 mld zł.

Niemniej w sytuacji, gdy UE będzie narzucać radykalne cele klimatyczne, które spowodują dalszy wzrost cen energii i obniżenie konkurencyjności przemysłu, to globalne koncerny będą przenosić produkcję do krajów, które nie mają zamiaru przyjmować na siebie kosztownych zobowiązań.

Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement, podkreślił, że polski przemysł cementowy należy do najnowocześniejszych w Europie, co jest efektem ok. 10 mld zł wydanych na inwestycje w ostatnich kilkunastu latach. Dlatego też duża stratą dla polskiej i europejskiej gospodarki byłaby degradacja branży cementowej w UE.

Balcerek wskazał, że cementownie mają ograniczone możliwości dalszej redukcji emisji CO2, gdyż jest ona elementem, którego nie można uniknąć w procesie produkcji klinkieru, głównego składnika cementu. Prezes Górażdży zaznaczył, że przy wysokich cenach uprawnień do emisji CO2 koszt produkcji klinkieru może być wyższy nawet dwukrotnie od obecnego.

Sposobem na mniejszą emisyjność cementowni może być produkcja większej ilości cementów wieloskładnikowych - z domieszkami mineralnymi, a także większy udział spalania paliw alternatywnych - odpadów przemysłowych i komunalnych - zamiast węgla.

Balcerek podkreślił, że choć obecnie polskie zakłady cementowe mogą uzyskiwać do 80 proc. ciepła ze spalania odpadów, to muszą wracać do węgla, gdyż po wejściu w życie nowej ustawy śmieciowej na rynku brakuje paliw alternatywnych.

Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych, choć przyznał, że polski przemysł stalowy i cementowy należą do najlepszych na świecie, to z drugiej strony w tyle pozostaje chemia, a także górnictwo.

Dodał, że dla tych sektorów potrzebne jest przygotowanie strategii, aby w przyszłości mogły odnaleźć się w zmieniającej sytuacji rynkowej.

Bukowski zaznaczył, że bez konstruktywnego stanowiska Polski UE przeforsuje wysokie cele redukcji emisji CO2. Dodał, że jeśli przemysł i polskie władze nie nauczą się poruszać się po Brukseli, to nie będą nadążać za Unią Europejską. Wówczas UE będzie realizowała strategię innych państw, które traktują unijną politykę jako narzędzie do prowadzanie swojej polityki gospodarczej.

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska walczy z emisją CO2. Jej głos musi więcej znaczyć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!