Polska Wschodnia: biała plama energetyczna czy nie?

Polska Wschodnia: biała plama energetyczna czy nie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Polsce Wschodniej stan sieci przesyłowych jest adekwatny do potrzeb, sieci dystrybucyjnej - poprawny. Ze względu na oddalenie od złóż paliw kopalnych i już podjęte decyzje w sprawie energetyki atomowej duże źródła systemowe w regionie raczej nie będą powstawać, ale jest pole do rozwoju energetyki odnawialnej - wynika z energetycznej debaty Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Jedna z debat przeprowadzonych podczas pierwszego dnia trwającego w Białymstoku Wschodniego Kongresu Gospodarczego została dedykowana "Energetyce w Polsce Wschodniej". Jej uczestnicy starali się odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy stan infrastruktury wytwórczej i sieciowej jest adekwatny do potrzeb, czy może jednak uzasadnione jest twierdzenie, że Polska Wschodnia to biała plama na energetycznej mapie Polski i inwestycje w tym regionie wymagają zintensyfikowania.

- Polska Wschodnia charakteryzuje się niższą gęstością odbioru na przysłowiowy metr kwadratowy niż inne obszary Polski. Stąd infrastruktura we wschodniej i północno- wschodniej Polsce jest znacznie uboższa względem innych obszarów. Niemniej jednak sieć przesyłowa jest obecnie wystarczająca, żeby zasilać obszar Polski Wschodniej.(…) W mojej opinii stan sieci przesyłowej jest adekwatny do zapotrzebowania w regionie, a PSE, uwzględniając przyszłość oczywiście, zaplanowały rozwój sieci tak, aby sprostać - mówił Włodzimierz Mucha, dyrektor Departamentu Rozwoju Systemu PSE.

PSE realizuje w Polsce Wschodniej wiele inwestycji związanych m.in. z budową mostu energetycznego Polska-Litwa. Będą one trwały w latach 2014-2015, ale też i później sięgając w czasie do 2020 roku. Szczebel niżej, czyli na poziomie sieci dystrybucyjnej, Polska Wschodnia to w przeważającej części domena PGE Dystrybucja z siedzibą w Lublinie. Firma działa na obszarze około 122 tys. km2, a obsługuje około 5,2 mln odbiorców.

- Liczba odbiorców nie jest adekwatna do wielkości obsługiwanego obszaru, a gęstość sieci na kilometr kwadratowy jest mniejsza niż w pozostałych regionach Polski. Przekłada się to na pewne trudności w prowadzeniu biznesu, niemniej jednak stan techniczny sieci specjalnie nie odbiega o stanu sieci w pozostałych częściach Polski (…).Generalnie rzecz biorąc stan techniczny sieci dystrybucyjnej oceniamy jako poprawny, zapewniający ciągłość zasilania naszych odbiorców, umożliwiający rezerwowanie w przypadku wystąpienia ewentualnych awarii. Nasza struktura jest dopasowana do struktury odbioru, struktury demograficznej, struktury przemysłu, powstających nowych źródeł i przyłączanych odbiorców - oceniał Andrzej Adamczyk, dyrektor Departamentu Inwestycji PGE Dystrybucja.

Na terenie Polski Wschodniej niewiele jest inicjatyw związanych z budową elektrowni o systemowym znaczeniu. W trakcie debaty wymieniano w kontekście Polski Wschodniej budowę nowego bloku węglowego w elektrowni Kozienice, czy budowę elektrociepłowni gazowej w Stalowej Woli, ale nawet jakby do listy podjętych inwestycji dopisać niedoszłą przynajmniej na razie budowę nowego bloku w elektrowni Ostrołęka, to i tak byłaby nader krótka.

- Bliskość źródeł paliw to niestety jest czynnik, który gra na niekorzyść, jeżeli chodzi o Polskę Wschodnią. Poza wyjątkiem okolic Lublina węgla tutaj zbyt dużo nie ma i jeśli chodzi o gaz, to sytuacja też nie jest korzystna. Natomiast, jeżeli chodzi o energetykę nuklearną, to wiadomo, że żadna z lokalizacji, które są na krótkiej liście, nie znajduje się na terenie Polski Wschodniej. Natomiast jest zestaw technologii, który można powiedzieć, że jest blisko Polski Wschodniej, a mianowicie energetyka odnawialna. Wydaje się, że to jest potencjalnie ta technologia, która ma duży sens, jeśli chodzi o rozwój w Polsce Wschodniej. Należy zwrócić uwagę, że m.in. struktura konsumpcji energii w regionie, która jest niekorzystna z punktu widzenia budowy dużych źródeł systemowych, akurat dla mocy OZE jest interesująca - ocenił Mariusz Przybylik, lider Sektora Energetycznego A.T Kearney.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Wschodnia: biała plama energetyczna czy nie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!