Polska Wschodnia: zużycie energii rośnie, lokalnych elektrowni mało

Polska Wschodnia: zużycie energii rośnie, lokalnych elektrowni mało
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Większość województw Polski Wschodniej charakteryzuje duża nadwyżka zużycia energii elektrycznej nad jej lokalną produkcją, a zapotrzebowanie na energię w tej części Polski wyraźnie rośnie. Bezpieczeństwo energetyczne Polski Wschodniej będzie jednym z tematów III Wschodniego Kongresu Gospodarczego rozpoczynającego się 22 września br. w Białymstoku.

Polskę Wschodnią pod względem bilansu energetycznego charakteryzuje to, że w przypadku większości województw regionu (woj. warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) zużycie energii elektrycznej jest większe niż jej lokalna produkcja, a różnice są duże.

Połaniec robi różnicę

W 2014 roku, przykładowo zapotrzebowanie woj. warmińsko-mazurskiego na energię elektryczną wyniosło 3589,1 GWh, a produkcja ze źródeł wytwórczych zlokalizowanych na terenie tego woj. wyniosła tylko 948 GWh. W podobnej sytuacji, aczkolwiek stopień pokrycia zapotrzebowania na energię ze źródeł lokalnych był różny, były też woj. lubelskie, podkarpackie i podlaskie.

Spośród województw Polski Wschodniej tylko woj. świętokrzyskie odznacza się większą produkcją energii elektrycznej w stosunku do jej zużycia, a jak wskazują PSE jest to związane z tym, że na terenie tego woj. zlokalizowana jest jedna z największych elektrowni w Polsce, czyli Połaniec, o mocy około 1800 MW.

W 2014 roku zapotrzebowanie woj. świętokrzyskiego na energię elektryczną wyniosło 4978,4 GWh, a generacja na jego terenie osiągnęła poziom 9236 GWh (dane o zapotrzebowaniu na energię i jej generacji w woj. wschodniej Polski za Statystyką Elektroenergetyki Polskiej 2014, Agencja Rynku Energii).

Most energetyczny Polska-Litwa

Istotnym wydarzeniem z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski Wschodniej, a konkretniej Polski Północno-Wschodniej, było uruchomieniu mostu energetycznego Polska-Litwa.

PSE wskazują, że realizacja tego projektu umożliwiła m.in. przyrost gęstości sieci przesyłowych najwyższych napięć na terenach Polski Północno-Wschodniej, w tym budowę torów linii 400 kV o łącznej długości ok. 600 km i oceniają, że to ogromne przedsięwzięcie zdecydowanie wpłynęło na zwiększenie niezawodności i pewności zasilania, poprawę funkcjonowania sieci dystrybucyjnej i rozdzielczej na terenie Podlasia, Mazur, ale też Centralnej Polski.

Tendencje na rynku

Województwa Polski Wschodniej to, jeśli chodzi o dystrybucję energii elektrycznej, w największym stopniu domena działania PGE Dystrybucja. Na uwagę zasługują informacje dotyczące zapotrzebowania na energię elektryczną na terenie działania spółki.

PGE Dystrybucja informuje, że całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną na obszarze jej działania w ciągu ostatnich trzech lat wykazuje trend wzrostowy o średniej dynamice ok. 2,1 proc. licząc rok do roku. To większa dynamika niż obserwowana dla całej Polski, bo jak wynika z danych PSE krajowe zużycie energii elektrycznej w 2015 wobec 2014 wzrosło o 1,7 proc., w 2014 w stosunku do 2013 o 0,49 proc. , a w 2013 w stosunku do 2012 o 0,62 proc.

PGE Dystrybucja wyjaśnia, że wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną na terenie jej działania to skutek wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną przez odbiorców przemysłowych (grup taryfowych A, B i C), który wynosi średnio ok. 2,9 proc. rok do roku, przy rosnącym średnim zużyciu przypadającym na odbiorcę.

Spółka poinformowała nas, że w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych (grupy taryfowe G) średnioroczny wolumen dostaw charakteryzuje stosunkowo niewielka dynamika zmian - wzrost o około 0,1 proc. oraz, że średnie zużycie energii przypadające na jednego odbiorcę z tej grupy w okresie 2010-14 wykazywało tendencję spadkową, co można wiązać ze zmniejszeniem zużycia energii związanego z oświetleniem, a obecnie obserwowana jest jego stabilizacja.

Przy tym, jak podaje PGE Dystrybucja, największy całkowity wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w analizowanym okresie ostatnich trzech lat wystąpił w oddziałach Lublin i Rzeszów, a największy wzrost dostaw w grupie odbiorców przemysłowych odnotowały oddziały Lublin, Łódź-Miasto oraz Rzeszów, zaś w grupie gospodarstw domowych oddziały Lublin, Łódź-Teren i Rzeszów.

Inwestycje

Kierunki inwestowania przez firmy dystrybucyjne są uzależnione m.in. od zainteresowania inwestorów danym terenem i ich zapotrzebowaniem na moc i energię elektryczną. PGE Dystrybucja informuje, że obecnie tendencje przyrostowe w tym zakresie firma odnotowuje w oddziałach Białystok, Lublin, Zamość oraz stabilny dość wysoki poziom w oddziale Rzeszów. Wskazuje także, że mocno rozwijającym się obszarem jest teren dużych miast województwa mazowieckiego, w szczególności w pobliżu aglomeracji warszawskiej.

W celu poprawy parametrów jakościowych dostaw energii elektrycznej i zmniejszenia kosztów eksploatacji sieci PGE Dystrybucja realizuje wiele inwestycji. Wśród nich są m.in. modernizacja stacji 110/20 kV Hańcza (wartość inwestycji to ponad 8 mln zł), modernizacja linii 110 kV Poniatowa-Nałęczów - dostosowanie linii do temperatury roboczej +80 stopni (wartość inwestycji to ponad 14 mln zł) i budowa linii napowietrznej 110 kV Nowy Żmigród -Iwonicz p. Duklę (wartość inwestycji to ponad 22 mln zł).

Natomiast PSE ma obecnie podpisane umowy inwestycyjne dotyczące realizacji takich zadań w Polsce Wschodniej jak m.in. budowa linii 400 kV Kozienice-Siedlce Ujrzanów, budowa linii 400 kV Ostrołęka-Olsztyn Mątki, rozbudowa stacji 400/220/110 kV Olsztyn Mątki, budowa linii 400 kV Chełm-Lublin Systemowa i budowa linii 220 kV Radkowice-Kielce Piaski wraz z rozbudową stacji Radkowice i stacji Kielce Piaski.

Więcej na ten temat podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (22-23 września 2016 r.) Kliknij
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Wschodnia: zużycie energii rośnie, lokalnych elektrowni mało

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!