XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska wyłączona z elektrowni atomowej w Ignalinie?

Polska wyłączona z elektrowni atomowej w Ignalinie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Miejsce Polski w projekcie budowy nowej elektrowni jądrowej na Litwie może zająć któreś z państw zachodnich. Informuje o tym litewski dziennik biznesowy "Verslo żinios", powołując się na anonimowe źródła w instytucjach państwowych.

Podczas gdy strona polska zastanawia się nad ostateczną decyzją w sprawie udziału w projekcie budowy nowej elektrowni atomowej na Litwie, strona litewska rozgląda się za nowymi partnerami - pisze w poniedziałek litewski gospodarczy dziennik "Verslo Żinios".

Dziennik zaznacza, że "nieporozumienia trzech państw bałtyckich i Polski w sprawie budowy siłowni atomowej na terenie likwidowanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej coraz bardziej odraczają początek realizacji tego projektu".

Według dziennika, "Łotwa i Estonia nie są zadowolone, że Litwa jednostronnie zaprosiła do udziału w projekcie Polskę; ponadto Łotwa, Estonia i Polska nie są zadowolone, że Litwa, bez konsultacji z partnerami, ustawowo określiła, iż w tym projekcie będzie miała 34 proc. akcji, a pozostałe po równo przypadną Łotwie, Estonii i Polsce".

"Litwa po prostu dyktuje warunki" - cytuje polskiego ministra gospodarki Piotra Woźniaka "Verslo Żinios". Zdaniem ministra, "to utrudnia obu stronom możliwość porozumienia się". Natomiast zdaniem ministra finansów Litwy Rimantasa Szadżiusa "sąsiedzi grają w swoją grę, ale my nie odczuwamy silnej presji".

Poza tym, jak zaznacza dziennik, "Litwa rozgląda się za nowymi partnerami".

"Zapowiedziano już możliwość udziału w tym projekcie Ukrainy", a "są też pomysły zaproszenia do udziału w projekcie państw zachodnich" - pisze gazeta.

Kraje bałtyckie zainicjowały projekt elektrowni nuklearnej, chcąc złagodzić zapotrzebowanie na energię elektryczną po planowanym na 2009 rok wygaszeniu elektrowni atomowej w Ignalinie (z reaktorem typu czarnobylskiego RBMK-1500 - PAP), do czego litewski rząd zobowiązał się, wchodząc do UE. Do projektu przyłączyła się Polska. Nowa elektrownia o mocy 800-1600 megawatów ma kosztować 2,5-4 mld euro.

Pod koniec czerwca litewski parlament przyjął ustawę o elektrowni atomowej, która przewiduje m.in., że Litwa w projekcie budowy nowej siłowni na terenie likwidowanej elektrowni atomowej będzie miała co najmniej 34 proc. akcji. Pozostałe po równo przypadną Polsce, Łotwie i Estonii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska wyłączona z elektrowni atomowej w Ignalinie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!