XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska zadowolona ze stanowiska UE na szczyt klimatyczny

Polska zadowolona ze stanowiska UE na szczyt klimatyczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijni ministrowie ds. środowiska uzgodnili w poniedziałek wspólne stanowisko na szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie. To sukces, bo tekst nie zawiera wezwania do podwyższenia przez UE celu redukcyjnego CO2 w 2014 r. - powiedział minister środowiska Marcin Korolec.

Ministrowie uzgodnili wspólną deklarację, której wymowa została złagodzona względem projektu, po kilku godzinach negocjacji w Luksemburgu. "Unia Europejska ma określony mandat negocjacyjny na spotkanie w Warszawie" - powiedział Korolec dziennikarzom.

"Sukces polega na tym, że udało się uzgodnić tekst i że tekst nie zawiera wezwanie dla UE do podwyższenia celów redukcyjnych w przyszłym roku. Takie było nastawienie szeregu państw, myślę, że też Komisji (Europejskiej - PAP). Ale na to nie mogliśmy się zgodzić" - powiedział Korolec.

Na listopadowym szczycie klimatycznym ONZ w Warszawie (COP 19) wystartują m.in. negocjacje w sprawie globalnego porozumienia klimatycznego, które mają się zakończyć w Paryżu w 2015 roku. Nowe porozumienie obowiązywałoby od 2020 roku.

"Wzywamy w tym tekście do tego, żeby wszystkie państwa na świecie brały udział w wysiłkach redukcyjnych" - dodał Korolec. Poinformował, że w uzgodnionym w poniedziałek dokumencie "jest wezwanie do wszystkich państw członkowskich konwencji, do 196 państw, by się przygotowały do konferencji w Paryżu w 2015 roku".

Podkreślił, że Polska podczas negocjacji miała poparcie krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli Węgier, Czech i Słowacji. "Dzięki bardzo dobrej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej mamy takie zapisy, które satysfakcjonują Polskę, Czechy, Węgry, Słowację" - powiedział Korolec. Dodał, że ministrowie byli w kontakcie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy w poniedziałek spotkali się na szczycie w Budapeszcie.

O porozumienie w sprawie wspólnego stanowiska UE apelował przed spotkaniem komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik. "Musimy poważnie traktować kwestie klimatyczne. Mam nadzieję, że ministrowie osiągną porozumienie, bo go potrzebujemy" - powiedział po przyjeździe do Luksemburga.

Temat zwiększenia przez UE celu redukcji emisji CO2 przed 2020 r. ponad obowiązujące 20 proc. regularnie wraca na forum UE i jest to od początku odrzucane przez Polskę, której gospodarka w największym stopniu spośród wszystkich gospodarek UE opiera się na węglu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska zadowolona ze stanowiska UE na szczyt klimatyczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!