Polska zarobi miliardy na sprzedaży uprawnień do emisji?

Polska zarobi miliardy na sprzedaży uprawnień do emisji?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Japonia, po uszkodzeniu największej elektrowni atomowej w wyniku trzęsienia ziemi, ma ujemny bilans emisji gazów cieplarnianych. Z tego powodu będzie musiała kupić uprawnienia do emisji gazów. A to może być okazja dla Polski do zarobienia kilku miliardów euro.

Podczas trzęsienia ziemi o sile 6,8 stopnia w skali Richtera wstrząsnęło japońską prowincją Niigata w 2007 r. uszkodzona została elektrownia atomowa Kashiwazaki Kariwa, która wytwarza najwięcej energii na świecie. Nie doszło do skażenia środowiska, ale siłownia przez długi czas była wyłączona, a japońska gospodarka musiała korzystać intensywnie z energii z węgla i ropy - przypomniała "Gazeta Wyborcza".

Dziś okazuje się, że Polska może sporo zarobić na tych wydarzeniach. Przerwa w pracy kluczowej elektrowni atomowej sprawiła, że Japonii znacznie pogorszył się bilans emisji gazów cieplarnianych. A na mocy ONZ-owskiego protokołu z Kioto Japończycy zgodzili się znacząco zredukować do 2012 r. emisję gazów cieplarnianych (aż o 6 proc.). Jeszcze na początku 2007 r. wydawało się, że Japończykom zabraknie 140 mln ton gazów cieplarnianych do spełnienia zobowiązań. Dziś eksperci twierdzą, że Japończycy są na minusie trzy, a może nawet cztery razy więcej.

A to oznacza, że muszą skorzystać z furtki awaryjnej. ONZ-owski system redukcji emisji gazów cieplarnianych (który działa równolegle do systemu redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej) zezwala krajom na kupowanie specjalnych "uprawnień do emisji" (AAU) od tych państw, które mają nadwyżkę, czyli zredukowały emisję bardziej, niż przewidywało porozumienie z Kioto - wyjasnia dziennik.

Japonia była gospodarzem ONZ-owskiego porozumienia, więc rząd w Tokio chce zobowiązania zrealizować. I dlatego wyruszył na międzynarodowe zakupy pozwoleń. Nie licząc Rosji i Ukrainy, to właśnie Polska ma największą w Europie nadwyżkę AAU. I chce ją Japonii sprzedać:

- Mamy do sprzedaży 500 mln ton AAU - mówi "Gazecie" Mikołaj Budzanowski, dyrektor departamentu zmian klimatycznych w Ministerstwie Środowiska. - W ciągu kilku tygodniu planujemy podpisanie z rządem Japonii pierwszego porozumienia. Możliwe, że transakcje i transfery pieniędzy nastąpią jeszcze w tym roku - dodaje Budzanowski.

Japońskie władze sugerują cenę 3-5 euro za jedno AAU, jednak dziś zezwolenia mogą być warte nawet i 10 euro. Bo Japończycy są pod ścianą.

Zakładając wykup całej nadwyżki po cenie oczekiwanej przez polski rząd, Japończycy przekazaliby nam 5 mld euro. W japońskim budżecie na 2008 r. jest na ten cel przeznaczona specjalna rezerwa. - Warunek: pieniądze za AAU muszą pójść na cele związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych i działania proekologiczne. Planujemy utworzenie specjalnego funduszu, który będzie wspierał inwestycje, m.in. w zwiększenie efektywności energetycznej, w odnawialne źródła energii. Japończycy zgodzili się też, żeby można było za to sfinansować również koszty funkcjonowania instytucji, która funduszem będzie zarządzać - mówi w "GW" Budzanowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska zarobi miliardy na sprzedaży uprawnień do emisji?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!