Polska znaczącym graczem na rynku zielonych certyfikatów

Polska znaczącym graczem na rynku zielonych certyfikatów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wokół unijnej strategii związanej z paliwami biomasowymi będzie w najbliższym czasie rozgrywał się niezwykle silny konflikt interesów - uważa prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej.

Europejski pakiet energetyczny - 3x20 zakłada zmniejszenie do 2020 roku w porównaniu z rokiem 1990: o 20 proc. emisji CO2, o 20 proc. energochłonności oraz zwiększenia o 20 proc. udziału energii produkowanej ze źródeł odnawialnych w całkowitym rynku energetycznym. Polska wynegocjowała, że 15 proc. zużywanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecniejest to ok. 7 proc.

Zdaniem prof. Popczyka w dłuższym czasie można być spokojnym o losy tej strategii. - W krótkiej perspektywie siły proinnowacyjne będą natomiast w bardzo trudnej sytuacji. Próbką tych trudności jest wielka akcja medialna na świecie, realizowana pod hasłami takimi jak: biopaliwa przyczyną gwałtownego wzrostu cen żywności, biopaliwa przyczyną głodu i podobne. Oczywiście, problem alokacji zasobów między rolnictwem żywnościowym i energetycznym jest realny, i w efekcie realna jest zmiana struktury cen żywności i energii. Te sprawy wyglądają jednak inaczej, niż w medialnej akcji. Dlatego ważne są działania na rzecz ich racjonalizacji - podkreślił.

Ze wstępnych prognoz wynika, że pod uprawy energetyczne w 2020 roku Polska wykorzysta około 2 mln hektarów gruntów, w tym 1,4 mln na własne potrzeby i 0,6 mln z przeznaczeniem na eksport zielonych certyfikatów na rynek unijny. Zielony certyfikat to świadectwo wytworzenia energii elektrycznej z odnawialnego źródła.

Z tej powierzchni upraw można uzyskać 160 TWh (terawatogodzin) energii pierwotnej. Zdaniem profesora można przyjąć, że ze 160 TWh energii pierwotnej aż 135 TWh będzie wykorzystane w biogazowniach. - Tę ostatnią wielkość otrzymuje się w następujący sposób: całą podaż energii pierwotnej wynoszącą 160 TWh zmniejsza się o energię pierwotną potrzebną na rynku paliw transportowych, która wynosi około 25 TWh. Czyli cała roczna energia elektryczna produkowana z biometanu, wytwarzana w skojarzeniu, będzie w 2020 r. wynosić około 45 TWh - wyjaśnił.

Obecnie wydajność energetyczna np. kukurydzy poddanej zgazowaniu w procesie fermentacji wynosi ok. 50 MWh (megawatogodziny), gdyż z kiszonki kukurydzy zebranej z jednego hektara można rocznie wyprodukować 5 tys. m.sześc. czystego biometanu.

Prof. Popczyk uważa, że rozwój lokalnych źródeł kogeneracyjnych (jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w elektrociepłowni), wykorzystujących biometan i rozwój OZE (odnawialnych źródeł energii), otwiera zupełnie nowy etap w energetyce. - W kogeneracji można z 5 tys. metrów sześć. biometanu wyprodukować ok. 17 MWh energii elektrycznej i ok. 90 GJ ciepła. Są to ilości wystarczające do pokrycia ok. 7-krotnego zapotrzebowania na energię elektryczną i ok. 6-krotnego zapotrzebowania na ciepło w całej gospodarce, przypadającego na statystycznego Polaka w 2008 roku - wyjaśnił.

Według prof. Popczyka można przyjąć, że w 2020 r. wydajność energetyczna z hektara będzie wynosić nie mniej niż 80 MWh. Dlatego areał ziemi potrzebnej do wywiązania się Polski z obowiązku unijnego (projekt dyrektywy dotyczącej wykorzystania energii odnawialnej ze stycznia 2008 roku) można szacować na ok. 1,3-1,4 mln hektarów. - Stwarza to Polsce, jako graczowi na rynku certyfikatów zielonych w Unii bardzo duże możliwości. Graniczny areał ziemi możliwy do wykorzystania w polskim rolnictwie energetycznym można szacować nawet na 4 mln hektarów rzeczywistych (w tym ugorów, gruntów odłogowanych) i co najmniej 2 mln hektarów ekwiwalentnych - podkreślił.

Zobacz pełną wersję artykułu w Portalu spożywczym (kliknij tutaj)
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska znaczącym graczem na rynku zielonych certyfikatów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!