Polska znów grozi klimatycznym wetem

Polska znów grozi klimatycznym wetem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijne rządy zgodziły się na polskie propozycje zmian w prawie energetycznym. Jednak w sprawie unijnej polityki klimatycznej Polska znów musi sięgać po groźbę weta, bo Komisja proponuje, żeby Polskę obciążyć zbyt dużą częścią kosztów inwestycji proekologicznych w Azji i Afryce.

Pojawił się kolejny problem dla polskiego rządu związany z polityką klimatyczną. Otóż 19 i 20 marca, na najbliższym formalnym szczycie UE (posiedzeniu Rady Europejskiej) mają być uzgodnione zasady finansowania specjalnego, unijnego funduszu, który w przyszłości sfinansuje inwestycje proekologiczne w krajach Trzeciego Świata - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Bruksela chce stworzyć taki fundusz, aby przekonać kraje Afryki i Azji do podpisania nowego, ogólnoświatowego porozumienia o redukcji emisji CO2 po 2012 r. To międzynarodowe porozumienie - negocjowane pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych - ma być zawarte już w grudniu w Kopenhadze.

Unii bardzo na tym zależy, bo sama zadecydowała, że do 2020 r. ograniczy emisje CO2 o 20 proc. Bruksela chce więc teraz, żeby inne kraje poszły jej śladem. I dlatego jest gotowa włożyć w fundusz-marchewkę aż 200 mld euro (oczywiście na raty) - napisała "Gazeta".

Kłopot w tym, że Komisja proponuje niekorzystny sposób finansowania.

- Nie zgadzamy się na finansowanie z budżetów krajowych inwestycji proekologicznych w krajach Afryki i Azji. Bo padła propozycja, żeby udział w tym funduszu był zależny od wielości emisji CO2. A Polska ma 12-proc. udział w emisji gazów w Unii - mówi "Gazecie" Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz stanu ds. europejskich. - Każda propozycja, która nie będzie fair dla nowych krajów członkowskich, będzie dla nas nie do zaakceptowania. A na forum Rady Europejskiej do podjęcia decyzji potrzebna jest jednomyślność.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska znów grozi klimatycznym wetem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!