XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polski wynalazek zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiki? Już chcą go Chińczycy

Polski wynalazek zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiki? Już chcą go Chińczycy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trina Solar – największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych – jest zainteresowany polską technologią XTPL, która w przyszłości może umożliwić zwiększenie wydajności krzemowych ogniw słonecznych.

Jak wyjaśnia Filip Granek z firmy XTPL, to największa na świecie firma produkująca moduły fotowoltaiczne, w ubiegłym roku wyprodukowała moduły o mocy pięciu gigawatów.

To właśnie one obecnie dominują na rynku fotowoltaiki.

 ̶  Są zainteresowani naszą technologią i współpracą już na poziomie jej testowania na poziomie laboratoryjnym, a jednocześnie będzie to nasz pierwszy klient w ciągu 1,5 roku – mówi ekspert.

̶  Światowy gigant, wystosował list intencyjny, w którym potwierdza swoje poważne zainteresowanie rozwijaną przez polską spółkę XTPL technologią, wytwarzania ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny- mówi Filip Granek z firmy XTPL.



Opracowana przez polskich naukowców technologia XTPL, pozwala na drukowanie transparentnych optycznie, ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny.

̶  Siła naszego rozwiązania polega na tym, że umiemy w sposób tani i skalowalny drukować druciki, które są ok. 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa – mówi ekspert.

Dzięki temu, jak podkreśla, prawie ich już nie widać, a ponadto, przy tej szerokości przestają być przeszkodą dla światła. A dzięki temu więcej światła jest wykorzystywane w urządzeniach fotowoltaicznych.

̶  A to może stanowić prawdziwą rewolucję na rynku fotowoltaiki, na czym zyskają nie tylko producenci, ale i odbiorca ostateczny, czyli konsument -podkreśla Filip Granek.

 ̶  Odczujemy to w obniżce cen wciąż drogiej energii słonecznej, a użytkownicy smartfonów otrzymają urządzenia bardziej jaskrawe, zużywające mniej energii, co sprawi, że życie naszych baterii się wydłuży – mówi ekspert.

Warto dodać, że polskim wynalazkiem, który jest już chroniony zgłoszeniem patentowym, zainteresowani są nie tylko producenci z Chin, ale też Polski, Niemiec, Belgii i USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski wynalazek zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiki? Już chcą go Chińczycy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!