Polskie lasy mogą zyskać ok. 100 mln euro z handlu emisjami CO2

Polskie lasy mogą zyskać ok. 100 mln euro z handlu emisjami CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Około 100 mln euro mogą zyskać polskie lasy z włączenia w europejski system handlu uprawnieniami do emisja dwutlenku węgla - wynika z obliczeń głównego analityka Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego, zaprezentowanych w środę posłom z sejmowej podkomisji ochrony środowiska.

Podkomisja ds. projektu ustawy o instrumentach wspomagających redukcję emisji do powietrza gazów cieplarnianych spotkała się w środę w Nadleśnictwie Chojnów (woj. Mazowieckie) z ministrem środowiska Janem Szyszko, ekspertami i leśnikami. Posłowie pracują obecnie nad projektem ustawy, która zakłada włącznie lasów w system handlu emisjami.

Jak podkreśla Tomaszewski w swoim opracowaniu, poza efektem ekonomicznym będzie to przełom w dziejach leśnictwa europejskiego.
"Dotąd leśnictwo na Starym Kontynencie realizuje swoje wszystkie funkcje z jednego źródła - ze sprzedaży drewna. Tak też jest w Polsce. Teraz pojawia się realna szansa dodatkowego zasilenia gospodarki leśnej" - argumentuje główny analityk LP.

Obecnie roczne zyski Lasów Państwowych z działalności podstawowej wynoszą ok. 100 mln zł.

Również Szyszko podkreślił, że lasy można oceniać pod względem wartości produkowanego drewna, ale także z punktu widzenia handlu emisjami. "Zakładając, że w drzewostanie sosnowym mamy 420 ton węgla na hektar, gdy robiliśmy te obliczenia tona CO2 kosztowała 16 euro, wartość tego drzewostanu wynosiła 6 tys. 728 euro" - mówił minister.

Wyjaśnił, że pieniądze należą się gospodarzom lasu za taką działalność, która prowadzi do jak największego pochłaniania CO2, poprzez naturalny proces fotosyntezy. Dodał, że jest to zgodne z Protokołem z Kioto i Konwencja Klimatyczną, choć w Unii Europejskiej jest to rozwiązanie nowe.

Protokół i Konwencja wymienia gospodarkę leśną wśród działań zmierzających do kontrolowania emisji gazów cieplarnianych. Zalesianie uważane jest za jeden z najbardziej efektywnych sposobów kompensowania wzrostu emisji CO2 powodowanego rozwojem gospodarczym.

Instytucją, która orzeka, że zasoby leśne mogą pełnić funkcję "pochłaniacza" dwutlenku węgla jest Sekretariat Konwencji Klimatycznej w Bonn. Państwo, które ratyfikowało Protokół z Kioto musi jedynie zgłosić chęć rozliczania się ze zobowiązań przez wykazanie masy CO2 pochłanianej przez lasy.

Prof. Janusz Olejnik z Katedry Agrometeorologii Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu zaprezentował posłom nowatorską metodę obserwacji pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy.

Wyjaśnił, że tego typu pomiary wykonywane są głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce dzięki wsparciu Unii Europejskiej, badaniami tymi kieruje prof. Olejnik. Specjalny przyrząd bada ruch powietrza z dokładnością do jednego centymetra. Natomiast spektrometr dokonuje pomiaru, który można obserwować na ekranie komputera. W trakcie środowej prezentacji w powietrzu było około 300 ppm CO2, czyli 300 części na milion cząsteczek powietrza to dwutlenek węgla.

Równocześnie z pracami parlamentarnymi nad projektem ustawy o instrumentach wspomagających redukcję emisji do powietrza gazów cieplarnianych, trwają prace w Lasach Państwowych nad przygotowaniem infrastruktury, która umożliwi wdrożenie systemu pomiaru emisji CO2. Do końca tego roku musi być przygotowana specjalna aparatura, która umożliwi przeliczanie masy drzew na konkretną ilość węgla.

Z informacji przedstawionej posłom wynika, że LP za kilka dni uruchomią przedsięwzięcie, które pozwoli wypracować wskaźniki gromadzenia węgla przez lasy. W około 6 tys. punktów Biuro Urządzania i Geodezji Leśnej będzie zbierać próbki roślin. Umożliwią one w powiązaniu ze specjalnymi cechami lasu w danym punkcie opracowanie wskaźników do określenia poziomu pochłaniania CO2 przez ekosystemy leśne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie lasy mogą zyskać ok. 100 mln euro z handlu emisjami CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!