Polskie miasta wciąż spowite smogiem

Polskie miasta wciąż spowite smogiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolejny dzień w wielu regionach Polski stan powietrza utrzymuje się na bardzo złym poziomie, a stężenie szkodliwych pyłów jest wielokrotnie przekroczone. Bardzo źle jest w Wielkopolsce. Również na Śląsku utrzymuje się wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, przez co kolejny dzień kierowcy w regionie będą mogli korzytać z darmowej komunikacji. Dobre wieści płyną z kolei z Małopolski, gdzie został odwołany alarm smogowy.

Bardzo zły stan powietrza w Wielkopolsce

Stan powietrza w Wielkopolsce od kilku dni utrzymuje się na bardzo złym poziomie – alarmuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. Najgorsze warunki są w Poznaniu i Kaliszu, ale normy przekroczone są także w Koninie i Pile.

Jak poinformowała PAP w czwartek Danuta Krysiak z WIOŚ przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 i PM2,5 zostały odnotowane na stacjach w Borówcu, Kaliszu, Koninie, Pile i Poznaniu. Zła jakość powietrza może się utrzymać przez kilka kolejnych dni. Aktualny indeks dla pyłu PM10 w Poznaniu wynosi 147,8 mikrogramów na metr sześc., natomiast w Kaliszu - 215,8 mikrogramów na metr sześc.

"Jest źle, jest bardzo źle już kolejny dzień z rzędu. Wszystko niestety zależy na razie od pogody - jeżeli prognozy się sprawdzą, powinno być trochę lepiej. Liczymy też na to, że może będzie trochę cieplej i ludzie zaczną mniej grzać w domach. Nie wygląda to wszystko jednak optymistycznie" - powiedziała.

Krysiak dodała także, że w dniach, w których normy dla pyłów są przekroczone należy ograniczyć lub zrezygnować ze spacerów i dłuższego przebywania na powietrzu. "Uważać powinny szczególnie osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Nie zalecana jest także aktywność fizyczna na zewnątrz" - podkreśliła.

Krysiak wskazała również, że aktualnych informacji na temat jakości powietrza można szukać na stronach WIOŚ lub GIOŚ. "Są także specjalne aplikacje, również mobilne, gdzie poziomy pyłów można sprawdzić nawet w telefonach komórkowych" - podała. Jak mówiła, w Poznaniu pojawiły się już także punkty, w których można kupić specjalne maseczki chroniące przed zanieczyszczonym powietrzem.

Według WIOŚ podwyższone normy pyłów w Wielkopolsce mogą się utrzymywać w kolejnych dniach.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

Na Śląsku z powodu smogu nadal bezpłatna komunikacja dla kierowców

Z powodu smogu w woj. śląskim spółka Koleje Śląskie zapewni w piątek możliwość bezpłatnego przejazdu właścicielom samochodów i ich pasażerom. Również największy organizator komunikacji publicznej w regionie, KZK GOP, umożliwi bezpłatne przejazdy właścicielom samochodów.

Będzie to trzeci kolejny dzień związanej ze smogiem akcji Kolei Śląskich oraz drugi - podobnego działania największego organizatora komunikacji miejskiej w regionie. Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego dopiero w środę uzgodnił jednak i wdrożył zasady takiego postępowania.

Z prognoz służb środowiskowych wynika, że jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz w środkowej i południowej części woj. śląskiego. W Bielsku-Białej, aglomeracji górnośląskiej oraz w północnej części województwa jakość ta ma być zła, natomiast w Częstochowie - dostateczna.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) posługuje się przy tej prognozie tzw. indeksem jakości powietrza, który wyszczególnia sześć stopni. Przy dobowym średnim stężeniu poniżej 20 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na metr sześc. powietrza jakość określana jest jako bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła.

Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy. Norma dla pyłu PM10 wynosi 50 mikrogramów, a dla drobniejszej frakcji pyło PM2,5. - 25 mikrogramów. Alarm smogowy w środę dotyczył Żywca, Wodzisławia Śląskiego oraz Bielska-Białej.

Jak poinformował w czwartek rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek, ze względu na prognozy WIOŚ na piątek, za okazaniem dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego tożsamość nadal będzie można tego dnia jeździć pociągami przewoźnika bezpłatnie.

Z akcji KŚ można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach - wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki - Bohumin. Podczas kontroli biletów wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty). Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć też dwie osoby towarzyszące.

Na podstawie ostrzeżeń służb środowiskowych o wprowadzeniu w czwartek oraz piątek bezpłatnej komunikacji zdecydował też KZK GOP. Akcja samorządowego Związku, który obejmuje 29 gmin regionu, umożliwia właścicielom samochodów osobowych podróż komunikacją miejską bez biletu - na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

Decyzja w tym przypadku jest podejmowana w formie zarządzenia przez przewodniczącego KZK GOP; informacja natomiast - ogłaszana na stronie kzkgop.com.pl. Podstawą do ogłaszania bezpłatnej komunikacji przez Związek jest ocena jakości powietrza i prognozowana jakość powietrza na kolejną dobę lub weekend. Kryterium to wysoki poziom pyłu zawieszonego PM10. Potwierdzenie obowiązywania bezpłatnej komunikacji KZK GOP w piątek przesłała PAP rzeczniczka Związku Anna Koteras.

Przedstawiciele tej organizacji zastrzegają, że bezpłatna komunikacja w czasie smogu jest tylko niewielkim krokiem w walce z tym zjawiskiem. Przywołują dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ), zgodnie z którymi w 55 proc. wpływ na złą jakość powietrza ma emisja z kominów indywidualnych, natomiast ok. 35 proc. emisji pochodzi łącznie z przemysłu i transportu. W okresie zimowym udział samochodów osobowych wynosi ok. 10 proc.

Również Koleje Śląskie akcentują, że na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości. "Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie. Eksperci oceniają udział transportu samochodowego w miastach na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent" - zaznaczył rzecznik KŚ.

Od kilku dni w woj. śląskim utrzymywały się wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza, dlatego m.in. w poniedziałek Koleje Śląskie udostępniły darmowo swe pociągi właścicielom aut i ich pasażerom. We wtorek akcja bezpłatnych przejazdów KŚ została wstrzymana - ze względu na poprawę warunków atmosferycznych - w środę jednak przewoźnik do niej wrócił.

Zgodnie z godzinnymi odczytami regionalnych stacji pomiarowych w ostatnim czasie, stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyraźnie wzrosło w nocy ze środy na czwartek, szczytowo przekraczając na stacjach w Zabrzu i Rybniku poziom 500 miligramów. W czwartek rano smog jednak wyraźnie ustępował, a wskazania na dużej części stacji jeszcze przed południem spadły poniżej 50 miligramów.

Alarm smogowy w Krakowie odwołany

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie odwołał w czwartek przed południem alarm smogowy w Krakowie. Jak poinformowało biuro wojewody małopolskiego, ostatnie średniodobowe stężenie PM10 nie przekroczyło w mieście 200 mikrogramów na m sześc.

Trzeci stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza dla Krakowa obowiązywał od wtorku. Wówczas dobowe stężenie pyłu PM10 przekroczyło 300 mikrogramów na m. sześc.

W ostatniej dobie na wszystkich stacjach pomiarowych WIOŚ w Krakowie stężenia średniodobowe PM10 nie przekroczyły 200 mikrogramów na metr sześcienny.

Na podstawie warunków, określonych w planie działań krótkoterminowych, będącym częścią Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego, w mieście automatycznie wprowadzony zostaje pierwszy stopień zanieczyszczenia powietrza.

W czwartek w mieście wciąż (od soboty) obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców. W ostatnich godzinach średnie stężenie pyłu PM10, zarejestrowanego przez krakowskie stacje, wynosiło 174 mikrogramów na m sześc. Miasto wprowadza bezpłatną komunikację publiczną, kiedy średnie dobowe stężenie PM10 przekracza 150 mikrogramów na m sześc.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez urząd miasta, w chwili obecnej warunki usuwania zanieczyszczeń z obszaru miasta określa się jako bardzo złe: prognozowana prędkość wiatru - umiarkowany, opady deszczu - słabe, opady śniegu ograniczające ponowne unoszenie pyłu i wymywające go z atmosfery - słabe.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na m sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie miasta wciąż spowite smogiem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!