XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polsko-belgijskie rozmowy o gospodarczych celach podczas prezydencji

Polsko-belgijskie rozmowy o gospodarczych celach podczas prezydencji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozwój rynku wewnętrznego i wzmocnienie polityki energetycznej Unii Europejskiej to główne priorytety resortu gospodarki na czas polskiej prezydencji, o których rozmawiali w poniedziałek w Warszawie ministrowie gospodarki Polski i Belgii.

Polska obejmie przewodnictwo w Radzie UE 1 lipca.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił na konferencji, w której uczestniczył też minister gospodarki Belgii Vincent Van Quickenborne, że ważnym priorytetem polskiej prezydencji ze strony resortu gospodarki będzie rozwój jednolitego rynku w UE. "Dostęp do rynku europejskiego to duża szansa dla polskich przedsiębiorców" - zaznaczył.

Belgijski minister gospodarki zwrócił uwagę, że Komisja Europejska wdraża obecnie tzw. ustawę o jednolitym rynku, której część zapisów ma być wprowadzona w drugiej połowie 2011 roku.

Pawlak poinformował, że poniedziałkowe rozmowy z belgijskim ministrem gospodarki dotyczyły m.in. polityki energetycznej UE.

"Bardzo istotny będzie dla nas zakończony proces nad europejskim rozporządzeniem dotyczącym transparentności i integralności rynku energii. Jest to szczególnie ważne w kontekście zjawisk na rynkach światowych, aby informacja o transakcjach (na rynku energii - PAP) była bardziej przejrzysta. Dzięki temu będzie budowany bardziej efektywny rynek" - powiedział.

Wśród priorytetów polskiej prezydencji wicepremier wymienił również wspólną politykę handlową. Chodzi m.in. o zakończenie negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu UE-Ukraina jeszcze przed końcem 2011 r.

"Dla Polski będzie bardzo ważna współpraca z Ukrainą. Być może uda się sfinalizować rozmowy dotyczące partnerstwa z tym krajem. To ma wymiar nie tylko gospodarczy, ale bardzo poważny wymiar polityczny, ponieważ Ukraina jest teraz zachęcana przez Federację Rosyjską do przyłączenia się do strefy wolnocłowej Rosja-Białoruś-Kazachstan" - powiedział. Dodał, że Ukraina powinna być bliżej Europy.

W ocenie ministra gospodarki Belgii, wyniki gospodarcze Polski są "imponujące". "Jest to jedyny kraj w Europie, który nie popadł w recesję. Prognozy gospodarcze na ten i nadchodzący rok są też bardzo optymistyczne" - podkreślił Quickenborne. Jego zdaniem Polska doskonale poradzi sobie z przewodnictwem w Unii Europejskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsko-belgijskie rozmowy o gospodarczych celach podczas prezydencji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!