Polsko-islandzka umowa o współpracy w rozwoju OZE

Polsko-islandzka umowa o współpracy w rozwoju OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wymianę doświadczeń między instytucjami naukowymi oraz firmami zakłada podpisana we wtorek we Wrocławiu polsko-islandzka umowa o współpracy w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), a w szczególności energii geotermalnej.

Umowę w formie MoU (Memorandum of Understanding) podpisali minister przemysłu, energetyki i turystyki Islandii Katrin Juliusdottir i wicepremier Waldemar Pawlak przy okazji trwającej we Wrocławiu Nieformalnej Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii - Energia (TTE-Energy) w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Islandia nie należy do UE, ale została zaproszona na spotkanie jako członek EFTA (Europejska strefa Wolnego Handlu).

Jak mówiła Katrin Juliusdottir, jej kraj ma wieloletnie doświadczenia z energią geotermalną. "Na Islandii 90 proc. domów jest ogrzewanych w ten sposób, więc jest to dla nas ważne źródło. Ponadto 27 proc. energii elektrycznej pochodzi ze źródeł geotermalnych. Ale ta energia nie jest jeszcze w pełni wykorzystana, jest wiele innych sposobów na skorzystanie z niej, wymagających innowacyjnych rozwiązań i my pracujemy nad nimi" - podkreśliła.

"Umowa z Polską jest bardzo ważna, bo chcemy być w bliskim kontakcie ze wszystkimi, którzy wykorzystują energię geotermalną, szczególnie jeśli chodzi o kontakty naukowców, pracujących nad jej wykorzystaniem. Warunki w każdym kraju są inne, więc dla naszych naukowców jest bardzo ważne zdobycie doświadczeń z innych części świata, bo jest jeszcze wiele sposobów na eksploatację tego źródła" - dodała.

Jak mówiła też minister, pole do współpracy jest szerokie, bo islandzcy naukowcy mogą zapoznać się z działaniami w zupełnie innych warunkach, zwykle trudniejszych warunkach, niż na Islandii. "Wszystko to dobrze przysłuży się badaniom nad dalszym wykorzystaniem tego źródła. Taka współpraca daje w efekcie postęp technologiczny, co jest korzystne dla wszystkich" - oceniła Katrin Juliusdottir.

Polskie i islandzkie instytucje naukowe i firmy współpracują już na różne sposoby, ale teraz mamy okazję do sformalizowania tego - mówił z kolei Pawlak. "W czasach, gdy ceny ropy utrzymują się w Europie na poziomie powyżej 100 dolarów za baryłkę, niekonwencjonalne źródła energii nabierają szczególnego znaczenia. Energia geotermalna w Polsce ma dość bogate zasoby, ale niewykorzystane jeszcze w praktyczny sposób" - dodał wicepremier.

Jak podkreślał, w Polsce doświadczenia z energią geotermalną są bardzo różnorodne, bo są regiony gdzie koszt tej energii jest dość niski ze względu na łatwość wydobycia, ale są i miejsca gdzie ten dostęp jest bardzo ograniczony. "Kluczowym elementem, oprócz aspektów geologicznych i technicznych jest finansowanie" - mówił Pawlak, dodając, że w Polsce są przykłady porażek w wykorzystaniu źródeł geotermalnych, ale i sukcesów, jak w Zakopanem czy Mszczonowie pod Warszawą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!