XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polsko-litewski most energetyczny o kilkaset milionów tańszy niż zakładano

Polsko-litewski most energetyczny o kilkaset milionów tańszy niż zakładano
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wszystkie inwestycje w północno-wschodniej Polsce, które będą zrealizowane w ramach polsko-litewskiego mostu energetycznego, będą o kilkaset milionów złotych tańsze niż pierwotnie zakładano - poinformował PAP w czwartek PSE Operator SA.

To efekt rozstrzygniętych przetargów. Budowa mostu energetycznego obejmuje 12 inwestycji na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Pierwotnie szacowano, że będą one kosztowały 2,2 mld zł; wiadomo jednak, że będzie to mniej, ok. 1,7-1,8 mln zł - powiedział w czwartek PAP dyrektor departamentu inwestycji w PSE Operator SA Marcin Laskowski.

Dodał, że w ramach programu Infrastruktura i Środowisko jest na to 725 mln zł; pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora, czyli firmy PSE Operator SA.

Laskowski ocenił, że przygotowania do inwestycji są bardzo zaawansowane. "Formalno-prawne przygotowanie jest bardzo daleko posunięte. Na części obiektów już trwają prace budowlano-montażowe" - powiedział. Wszystkie inwestycje mają być gotowe w 2015 r. Najwięcej z nich będzie przeprowadzonych w 2014 r.

Laskowski poinformował też, że zawarte są już umowy z wykonawcami. Tylko w jednym przypadku - linii Ełk-granica państwa - inwestycja jest podzielona. Oddzielny wykonawca przygotowuje wszystkie procedury potrzebne do rozpoczęcia robót. Jeszcze w 2012 roku będzie ogłoszony ostatni przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych i montażowych w ramach tej linii.

Laskowski podkreślił, że w przetargach startowało wiele firm i konkurencja była duża. "W stosunku do tych pierwotnych szacunków można powiedzieć, że są spore oszczędności. Myślę, że możemy nawet mówić o kilkuset milionach złotych potencjalnych oszczędności" - powiedział Laskowski.

Realizacja wszystkich inwestycji ma umożliwić transgraniczny przesył energii o mocy 500 MW pomiędzy Polską a Litwą w obu kierunkach.

Najbardziej zaawansowaną inwestycją jest trwająca budowa stacji Ołtarzew (Mazowieckie), która ma być gotowa w 2013. r. W przypadku pozostałych inwestycji inwestor albo ma już decyzję środowiskową, albo jest na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, trwają prace nad umieszczaniem inwestycji w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego czy wykupy gruntów. W Podlaskiem od sierpnia 2012 r. trwa budowa linii Ostrołęka-Łomża-stacja Narew.

Po 2015 roku PSE Operator SA chce realizować drugi etap mostu energetycznego w centralnej i północno-wschodniej Polsce tak, by możliwości przesyłowe z Litwą osiągnęły moc do tysiąca MW do roku 2020. Miałoby to kosztować 1,2-1,3 mld zł. Pieniądze na ten cel miałyby również pochodzić z funduszy unijnych, z nowej perspektywy finansowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsko-litewski most energetyczny o kilkaset milionów tańszy niż zakładano

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!