Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polsko-ukraińska współpraca w OZE z udziałem Jana Kulczyka

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
05-11-2013 13:02
Polsko-ukraińska współpraca w OZE z udziałem Jana Kulczyka
Fot. mat. pras.

4 listopada w Kijowie, w trakcie konferencji na temat strategii rozwoju energetyki odnawialnej na Ukrainie, Eduard Stavicky - minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy oraz Jan Kulczyk - przewodniczący światowej Rady Dyrektorów Green Cross International, podpisali Deklarację Wsparcia Strategicznego Rozwoju Energetyki Zielonej na Ukrainie. Jednocześnie powołano Międzynarodową Komisję Ekspertów ds. Energetyki Zielonej, której przewodniczącym został Jan Kulczyk.

Energetyka odnawialna została wskazana jako jeden ze strategicznych kierunków rozwoju energetyki na Ukrainie.
- Cywilizacyjny wymiar rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych przekracza wymiar ekologii, gospodarki i technologii. To również aspekt kultury, stylu życia i stosunku człowieka do przyrody. Ukraina będzie obecna na rynku energetycznym Unii Europejskiej. Posiadamy gigantyczny potencjał w sektorze energii odnawialnej. Eksport energii stanowi fundament naszej pozycji na europejskim rynku i rozwoju gospodarczego naszego kraju. Cieszymy się, że udało nam się znaleźć partnerów, którzy chcą nam pomóc w rozwoju oraz promocji inwestycji w sektor energetyczny na Ukrainie – podkreślił minister Eduard Stavicky.

Ukraina przejęła na rok prezydencję Wspólnoty Energetycznej, a minister energetyki powołał Międzynarodową Komisję Ekspertów do spraw Energetyki Zielonej. Jej zadaniem będzie pomoc w zbudowaniu strategii rozwoju sektora energetyki zielonej na Ukrainie oraz promocja lokalnego potencjału energetycznego na arenie międzynarodowej. Ponadto Komisja zajmie się promowaniem i wspomaganiem inwestycji w energetykę odnawialną na Ukrainie, ułatwianiem dostępu do know-how i najlepszych praktyk sektora energetycznego, a także wspieraniem prac badawczych oraz działań edukacyjnych w sferze ekologii oraz energetyki.

W skład Komisji wejdą uznani na świecie eksperci, przedstawiciele międzynarodowych organizacji ekologicznych oraz świata nauki, biznesu. Na jej czele stanął dr Jan Kulczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów Green Cross International.

- Ukraina ma unikalny potencjał w zakresie energetyki odnawialnej, która powinna stać się impulsem do dalszego, dynamicznego rozwoju gospodarczego oraz kluczową dziedziną eksportu. Wszechstronne poparcie pana prezydenta i pana ministra Stavickiego dla tej inicjatywy świadczy o strategicznej wizji władz Ukrainy. To także bardzo czytelny, wiarygodny sygnał dla inwestorów. Przyszłość sektora energetycznego Ukrainy, to zarówno silna obecność na rynku Unii Europejskiej, jak i aktywna współpraca ze wschodnimi i północnymi sąsiadami. Nowoczesna energia nie zna granic. Zielona energia to biznes przyszłości, który poprawi ludzkości jakość życia na Ziemi. To nasze zobowiązanie wobec naszych dzieci i wnuków - podkreślił dr Jan Kulczyk.

Jan Kulczyk jest członkiem rady zagranicznych i krajowych inwestorów przy prezydencie Ukrainy oraz rady doradców think tanku Atlantic Council. Od czerwca 2006 roku w Radzie Dyrektorów Green Cross International – organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ekologicznym, a od 6 października 2007 roku pełni funkcję przewodniczącego Rady. Jest członkiem Climate Change Task Force, zespołu liderów światowej opinii, powołanego przez Green Cross International w październiku 2009 roku. W latach 2005-2007 był prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jest członkiem założycielem Rady Gospodarczej EU-Ukraina z siedzibą w Brukseli.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP