Ponad 60 proc. Bułgarów za nową siłownią atomową

Ponad 60 proc. Bułgarów za nową siłownią atomową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 60 proc. Bułgarów, którzy głosowali w niedzielnym referendum na temat energetyki jądrowej, opowiedziało się za budową drugiej siłowni atomowej - wskazują dane Centralnej Komisji Wyborczej po obliczeniu 100 proc. oddanych głosów.

Według rzecznika CKW Bisera Trojanowa pozytywną odpowiedź dało 60,66 proc. głosujących, a negatywną - 37,93 proc. CKW nie podała na razie danych o frekwencji; jest ona ważna, bo jeśli przekroczyła 20 proc., sprawa budowy nowej siłowni będzie ponownie rozpatrywana przez parlament. Trojanow powiedział w poniedziałek, że danych o frekwencji można się spodziewać za dwa dni.

Gdyby w referendum wzięło udział ponad 50 proc. uprawnionych do głosowania i większość odpowiedziała "tak" na pytanie, "Czy aprobujesz rozwój energetyki jądrowej w Bułgarii poprzez budowę nowej elektrowni atomowej", wyniki głosowania byłyby wiążące. Tak jednak się nie stało, ponieważ do urn poszło - według sondaży po referendum - ok. 20 proc.

Referendum pokazało jednak nie tylko znaczną liczbę zwolenników energii atomowej w Bułgarii, lecz postawiło centroprawicowy rząd Bojko Borysowa w trudnej sytuacji pięć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi, bo pokazało mobilizację twardego elektoratu głównego oponenta politycznego Borysowa - lewicy.

Jeżeli sprawa nowej siłowni powróci pod obrady parlamentu, rządząca partia zagłosuje przeciw reaktywowaniu projektu - zapowiedział premier Borysow.

Niedzielne referendum nie miało jednak na celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy w ogóle w Bułgarii rozwijać energetykę atomową, lecz czy budować drugą siłownię w Belene nad Dunajem. Dwa reaktory miał tam zbudować rosyjski Atomstrojeksport.

Rząd zrezygnował z tej inwestycji z powodu wysokich kosztów ocenianych na ponad 10 mld euro. Nie zrezygnował z rozbudowy istniejącej siłowni w Kozłoduju. Przedprojektowe badanie nowego reaktora w Kozłoduju wykona amerykańska firma Westinghouse, która w sierpniu 2012 roku wygrała konkurs i powinna przedstawić wyniki w marcu.

Według oświadczeń premiera Borysowa i szefa resortu gospodarki Deljana Dobrewa nowy reaktor w Kozłoduju będzie rosyjski, prawdopodobnie ten sam, który był przeznaczony dla Belene. Przy rozbudowie siłowni kozłodujskiej zostaną zaoszczędzone środki na towarzyszący infrastrukturę oceniane przez rząd na co najmniej 2 mld euro.

Nie chodzi więc ani o rezygnację z rozwoju energetyki atomowej, ani o ograniczenie wpływów rosyjskich na bułgarską energetykę. Rosja dostarcza Bułgarii paliwo dla siłowni w Kozłoduju produkującej 35 proc. elektryczności; dostarcza też 85 proc. gazu ziemnego. Około połowy benzyny i 100 proc. paliwa samolotowego pochodzą z należącego do rosyjskiego ŁUKoil-u petrochemicznego kombinatu w Burgas.

60,66 proc. głosów oddanych za rozwojem energetyki jądrowej w niedzielnym referendum było praktycznie głosami przeciwko Borysowowi. Lewica, która zainicjowała referendum nie należy do przeciwników energetycznych powiązań z Rosją.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 60 proc. Bułgarów za nową siłownią atomową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!