Popyt na węgiel w energetyce będzie spadał

Popyt na węgiel w energetyce będzie spadał
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dodawanie kolejnych milionów ton węgla do zapotrzebowania na węgiel energetyczny, które PGE, Tauron, Enea i Energa wykreowały w 2017 roku, czy wykreują w 2018 roku w związku z oddanym do użytku nowym blokiem 1075 MW, budowanymi nowymi blokami czy planowanymi (Ostrołęka C) byłoby błędem. Po uruchomieniu tych nowy jednostek bloki istniejące nie będą już pracowały tak intensywnie jak obecnie i kreowany przez nie popyt na węgiel spadnie - mówi Paweł Puchalski, kierownik Działu Analiz Domu Maklerskiego Banku BZ WBK.

W Polsce w krótkim czasie doszło zarówno do wzrostu koncentracji produkcji węgla kamiennego, jak i popytu na to paliwo. Po obydwóch stronach rynku stało się to wskutek przetasowań własnościowych. Zarazem doszło do mocniejszego powiązania kapitałowego górnictwa z energetyką. Głównymi aktorami tych przemian były firmy kontrolowane przez państwo.

Polska Grupa Górnicza (PGG), która powstała na części majątku Kompanii Węglowej (m.in. 11 kopalni), rozpoczęła działalność 1 maja 2016 roku. Niespełna rok później przejęła 4 kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego, który jako producent węgla zniknął z mapy gospodarczej. Wśród akcjonariuszy PGG są m.in. spółki z grup PGE, Energa, PGNiG, a także Enea.

Z kolei zmiany w popycie na węgiel energetyczny ze strony krajowych grup energetycznych kontrolowanych przez państwo (PGE, Enea, Energa, Tauron) związane były z ubiegłorocznymi przejęciami polskich aktywów EDF przez PGE i aktywów Engie przez Eneę, a także z uruchomieniem przez tę grupę pod koniec ub.r. nowego bloku 1075 MW w Kozienicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Popyt na węgiel w energetyce będzie spadał

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!