PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Porozumienie ZE PAK i banków ws. kredytu 1,2 mld zł

Autor: wnp.pl (DC)
09-12-2015 07:02
Porozumienie ZE PAK i banków ws. kredytu 1,2 mld zł
Fot. PTWP

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) analizuje zasadność modernizacji bloków 3 i 4 w Elektrowni Pątnów I. Spółka uzgodniła z konsorcjum banków, które udzieliło kredytu na tę inwestycję, że do 31 maja 2016 r. zostanie podjęta decyzja w sprawie przesunięcia terminu dostępności i wypłat kredytu dla bloków 3 i 4 lub ograniczenia zakresu projektu inwestycyjnego i rezygnacji z części kredytu przeznaczonego na jego dalszą realizację.

W marcu 2014 r. Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) zawarł z konsorcjum banków w składzie: mBank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Millennium, Bank Polska Kasa Opieki oraz Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski umowę kredytową w wysokości 1,2  mld zł. Pieniądze te miały zostać przeznaczone na realizację projektu inwestycyjnego polegającego na modernizacji bloków 1-4 w Elektrowni Pątnów I.
ZE PAK wraca uwagę, że informował o postępach w realizacji projektu inwestycyjnego w kolejnych raportach okresowych. Dotychczasowe prace modernizacyjne dotyczyły bloków 1 i 2 i zostały zakończone. W tej chwili ZE PAK prowadzi działania w celu uzyskania formalnych pozwoleń kończących inwestycje na tych blokach. Zgodnie z harmonogramem projektu inwestycyjnego rozpoczęcie prac modernizacyjnych na bloku 3 miało nastąpić wraz z zakończeniem prac modernizacyjnych na bloku 1 i analogicznie rozpoczęcie prac na bloku 4 miało nastąpić wraz z zakończeniem prac modernizacyjnych na bloku 2.

- Jednak założenia projektu inwestycyjnego opracowane zostały w warunkach rynkowych odmiennych od aktualnie występujących na rynku energii, a w szczególności w sektorze wytwórców energii. Zmiana uwarunkowań ekonomicznych oraz prawnych (m.in. planowane wprowadzenie klauzul BAT), w tym spadek rentowności produkcji energii w elektrowniach węglowych spowodowały konieczność dokonania ponownej analizy efektywności zadań inwestycyjnych przewidzianych dla bloków 3 i 4 oraz przesunięcia w czasie odstawienia tych bloków do wykonania zaplanowanych prac modernizacyjnych – podał ZE PAK w komunikacie.

W związku z powyższym spółka zwróciła się do konsorcjum banków z wnioskiem o zrzeczenie się wykonywania praw kredytodawców wynikających z niedotrzymania harmonogramu rozpoczęcia prac modernizacyjnych na blokach 3 i 4.

Zgodnie z zaakceptowanymi przez ZE PAK warunkami konsorcjum banków do 31 maja 2016 r. zrzekli się wykonywania praw wynikających z niedotrzymania harmonogramu realizacji projektu inwestycyjnego, ZE PAK zobowiązał się natomiast w terminie do 29 lutego 2016 roku do przedstawiania kredytodawcom opisu dalszej strategii spółki i grupy kapitałowej ZE PAK uwzględniającej przesunięcie terminu rozpoczęcia modernizacji bloków 3 i 4 wraz ze strategią dalszej eksploatacji tych bloków oraz zaktualizowanego modelu finansowego dla spółki i grupy.

ZE PAK zobowiązał się przedstawić wspomniany opis i zaktualizowany model finansowy pod rygorem uznania zrzeczenia za niedokonane.

- Na podstawie przygotowanych przez spółkę dokumentów konsorcjum i spółka w terminie do 31 maja 2016 r. podejmą decyzje w sprawie przesunięcia terminu dostępności i wypłat kredytu dla bloków 3 i 4 lub ograniczenia zakresu projektu inwestycyjnego i rezygnacji z części kredytu przeznaczonego na jego dalszą realizację - czytamy w komunikacie ZE PAK.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP