XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Poselski spór o przyszłego inwestora w Enerdze

Poselski spór o przyszłego inwestora w Enerdze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie ma zgody większości posłów komisji Skarbu Państwa na taką prywatyzację grupy Energa, w której jej większościowy pakiet mogłaby kupić grupa PGE.

Jak wynika z informacji o prywatyzacji całego sektora energetycznego, przedstawionej przez wiceministra skarbu Jana Burego, resort ten planuje zachować dominujące udziały SP lub zachować kontrolę korporacyjną w grupach PGE oraz Tauron. Natomiast sprzeda w tym roku swoje pakiety akcji w grupach Enea i Energa.

- W przypadku tej ostatniej, przygotowywane są wyceny ekonomiczne przez doradców prywatyzacyjnych, a na przełomie maja-czerwca zamierzamy zaoferować 85 proc. jej akcji inwestorowi strategicznemu – powiedział wiceminister

Jak przypomniał, podstawowym kryterium jego wyboru będzie najwyższa cena nabycia. Dodał też, że nie jest wykluczony start po ten pakiet grupy PGE.

Właśnie ta kwestia wywołała największą kontrowersję posłów. Powołując się na przesłany do parlamentu przez UOKiK raport, pos. Andrzej Czerwiński stwierdził, że „nadmiar podaży mocy wytwórczych prądu w PGE z nadmiarem mocy w jego dystrybucji w Enerdze” pogorszy konkurencyjność rynku energii w kraju, ze szkodą dla odbiorców.

- Można zakładać, że zgody na dalszą koncentrację rynku nie wyda prezes UOKiK, albo Komisja Europejska, wszyscy stracą więc niepotrzebnie czas – powiedział pos. Sławomir Neumann – Czy zatem MSP nie może wymusić na zarządzie PGE, aby odstąpiło od udziału w przetargu a Energę?

Zdaniem pos. Marka Suski, MSP powinno zapewnić dalszą koncentrację polskich grup, czyli nie osłabiać potencjalnej pozycji PGE w przetargu. „Czy jeżeli PGE rozbuduje swoje moce i zwiększy udział w rynku, to UOKiK też będzie protestował?” - postawił retoryczne pytanie. Według niego, istotą niedostatecznej konkurencji są inne sprawy, jak niedostateczne połączenia z sąsiednimi systemami energetycznymi, brak sprzedaży energii przez giełdę towarową, a także niepewność co do skutków, jakie wywoła kupowanie w przyszłości limitów emisji CO2, co wstrzymuje potencjalnych inwestorów przed rozwojem mocy.

W głosowaniu, posłowie przyjęli jednak dezyderat skierowany do premiera w sprawie „Rozwoju konkurencji i ochrony konsumentów w sektorze energetycznym”. Jego istotą jest prośba o podjęcie przez rząd działań, które „skutecznie zabezpieczą polskich odbiorców energii elektrycznej przed wzmocnieniem dominującej pozycji PGE na rynku krajowym”.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poselski spór o przyszłego inwestora w Enerdze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!