XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Postępy na budowie fabryki farm wiatrowych w Szczecinie

Postępy na budowie fabryki farm wiatrowych w Szczecinie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gotowa jest już konstrukcja głównej hali zakładu Bilfinger Mars Offshore powstającego w Szczecinie, w którym będą budowane fundamenty morskich farm wiatrowych. W poniedziałek zawisła tam wiecha. W zakładzie pracę ma znaleźć około 500 osób.

Jak powiedział dziennikarzom na placu budowy jej kierownik Wacław Postoła, hala główna należy do największych budowanych w Polsce. W kraju są hale o podobnej powierzchni, ale nie tak wysokie - dodał. Główna hala ma 42 metry wysokości, ćwierć kilometra długości i prawie sto metrów szerokości.

- W maju przyszłego roku będziemy składali wniosek o pozwolenie na użytkowanie hali głównej i malarni, czyli serca fabryki. Myślimy, że już w czerwcu 2015 r. rozpocznie się produkcja fundamentów morskich wież wiatrowych - dodał Postoła.

Na hali produkcyjnej montowane jest pokrycie dachu i płyty na ścianach. Wewnątrz trwa montaż wentylacji i instalacji elektrycznych. Na budowę dotarły także dwie pierwsze suwnice, których montaż ma ruszyć jeszcze w grudniu.

Niedaleko hali głównej montowana jest konstrukcja stalowa malarni. W północnej części wyspy rozpoczęto także przebudowę istniejącej hali. Cały czas powstają także nasypy w celu zagęszczenia niestabilnego gruntu na wyspie.

Rozmiary hal i urządzeń fabrycznych są imponujące. Największa z bram, które zostaną zamontowane będzie większa niż bramy do hangarów dla samolotów. Z kolei suwnica do podnoszenia elementów wież wiatrowych będzie miała 120 metrów wysokości i będzie dwa razy większa, niż suwnica ze zlikwidowanej stoczni szczecińskiej.

W zakładzie budowanym na Ostrowie Brdowskim pracę ma dostać około 500 osób, głównie spawaczy, ślusarzy, monterów konstrukcji stalowych i operatorów maszyn.

Koszt budowy fabryki to 500 mln zł, z czego ponad 123 mln to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zakład został zaprojektowany specjalnie do seryjnej budowy morskich wież wiatrowych. Ma budować rocznie m.in. do 60 fundamentów kratownicowych o wadze od 800 do 1000 ton każdy i wysokości od 30 do 50 metrów. Głównymi odbiorcami mają być niemieckie i brytyjskie firmy.

W spółce Bilfinger Mars Offshore udziały ma niemiecki koncern Bilfinger - Bilfinger Marine & Offshore Systems (62,5 proc.) i MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (37,5 proc.).

Bilfinger to jedna z największych międzynarodowych grup świadczących usługi dla budownictwa. MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, którego właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu, powstał w 2010 r. Jego aktywami zarządza MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Wśród nich znajdują się spółki zajmujące się remontami statków i budową konstrukcji stalowych oraz firmy z sektora nieruchomości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Postępy na budowie fabryki farm wiatrowych w Szczecinie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!