Potrzebne nowe składowisko odpadów promieniotwórczych

Potrzebne nowe składowisko odpadów promieniotwórczych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Gospodarki planuje do końca roku wybrać firmę, której zadaniem ma być wskazanie potencjalnej lokalizacji nowego składowiska nisko i średnio aktywnych odpadów promieniotwórczych

Powoli kończą się możliwości składowania odpadów promieniotwórczych w Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych w Różanie, które zajmuje około 3 hektary i działa już od 1961 roku. Zatem niezależnie od tego jak potoczą się losy programu budowy energetyki jądrowej w Polsce potrzebne jest nowe miejsce, gdzie będą w przyszłości składowane nisko i średnio aktywne odpady promieniotwórcze. Takie jak powstające chociażby w medycynie wskutek stosowania izotopów promieniotwórczych do diagnostyki i leczenia.

- Firma, która ma się zająć oceną lokalizacji nowego składowiska ma zostać wybrana przez Ministerstwo Gospodarki do końca roku. Takie są plany. Ma ona ze wszystkich potencjalnych lokalizacji wybrać trzy i zarekomendować jedną - wyjaśnia Tomasz Nowacki z Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki.

Z odpowiedzi Hanny Trojanowskiej, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, na interpelacje poselskie, wynika, że do ustalenia ostatecznej lokalizacji nowego składowiska mogłoby dojść do końca 2012 roku , w 2013 roku przewidywane jest rozpoczęcie prac nad sporządzeniem projektu składowiska, a od 2015 roku planowana jest jego budowa, która powinna się zakończyć w 2018 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Potrzebne nowe składowisko odpadów promieniotwórczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!