Powstał Klaster Zaawansowanych Technologii Energetycznych

Powstał Klaster Zaawansowanych Technologii Energetycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Klaster Zaawansowanych Technologii Energetycznych "Ekoenergia" w Łodzi powołały 29 czerwca politechniki łódzka oraz częstochowska, firmy, ośrodki naukowo-badawcze oraz samorządowcy ośmiu miast i sejmiku województwa łódzkiego.

Klaster będzie realizował projekty z obszaru nowoczesnych technologii "czystego" węgla brunatnego, wodoru, geotermii i innych źródeł odnawialnych.

Jak poinformowała PAP Małgorzata Trocha z Politechniki Łódzkiej, głównym celem działania klastra będzie wspólne prowadzenie prac badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych, zmierzających do opracowania nowych technologii ekologicznego wydobycia i przetwórstwa węgla brunatnego oraz wytwarzania, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru i paliw węglowodorowych.

Klaster zajmie się także wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii geotermalnej i innych źródeł odnawialnych. Równie ważnym zadaniem będzie dążenie do ekologicznego wykorzystania odpadów komunalnych i osadu wtórnego z oczyszczalni ścieków do pozyskania energii.

Inicjatywa powstania Klastra "Ekoenergia" wyszła od dwóch uczelni - Politechniki Łódzkiej i Częstochowskiej. Umowę o jego powołaniu, obok rektorów obu uczelni, podpisali przedstawiciele m.in. Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, Bełchatowsko - Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego, BOT SA, "Dalkia Polska" i Huty Częstochowa.

Według pomysłodawców, powstanie klastra pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy. Porozumienie uczelni technicznych z przemysłem służyć będzie także transferowi najnowszych technologii, a także prowadzeniu zintegrowanej działalności edukacyjnej, szkoleniowej i ekspertyzowej.

List intencyjny dotyczący wspierania rozwoju klastra podpisali także prezydenci i burmistrzowie ośmiu miast - m.in. Łodzi, Częstochowy, Bełchatowa, Skierniewic oraz marszałek województwa łódzkiego.

Klastry przemysłowe to przestrzennie skoncentrowane grupy przedsiębiorstw, instytucji i organizacji, powiązanych siecią zależności, często o charakterze nieformalnym.

Ideą klastrów jest m.in. współpraca firm z samorządami i jednostkami naukowo-badawczymi. Najbardziej znanym na świecie klastrem jest amerykańska Dolina Krzemowa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstał Klaster Zaawansowanych Technologii Energetycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!