XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstała największa na Śląsku elektrownia słoneczna

Powstała największa na Śląsku elektrownia słoneczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największa na Śląsku elektrownia słoneczna powstała w Rudzie Śląskiej. Instalację fotowoltaiczną, dzięki której wytwarzany jest prąd, zamontowano na dachu zbiornika wody należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW).

Otwarcie elektrowni, należącej do największych tego typu obiektów w Polsce, zaplanowano na najbliższy wtorek. Inwestycja kosztowała blisko 4,5 mln zł, z czego prawie 4 mln zł pochodziły ze środków unijnych.

"Elektrownia zajmuje powierzchnię prawie 20 tys. m kw., czyli ok. półtora boiska piłkarskiego. Instalacja dostarczy rocznie ok. 300 megawatogodzin energii. To ilość wystarczająca do zasilania w prąd przez cały rok około stu gospodarstw domowych" - wyjaśnił Aleksander Maicher z GPW.

Położony w Rudzie Śląskiej zbiornik zaopatruje w wodę kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców tego miasta i okolic. Dzięki instalacji zainstalowane tam pompy będą mogły działać niezależnie od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej. W przypadku przerwy w dostawach prądu z sieci - będą napędzane energią słoneczną.

Przedstawiciele GPW podkreślają, że śląska inwestycja dowodzi, iż elektrownie słoneczne nie muszą być domeną terenów mniej zurbanizowanych lub rolniczych, głównie w centralnej i północnej Polsce. Przedsięwzięcie zrealizowano w sercu śląskiej aglomeracji, w mieście, gdzie znajduje się najwięcej czynnych kopalń węgla kamiennego.

Zbiornik oddziału sieci magistralnej GPW w Rudzie Śląskiej-Czarnym Lesie, gdzie zamontowano instalację, to jeden z najwyższych punktów śląskiej aglomeracji.

Fotowoltaika to metoda uzyskiwania prądu bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny, w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Zwolennicy fotowoltaiki podkreślają, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić na zakupach energii. W woj. śląskim na montaż takiej instalacji zdecydował się m.in. szpital reumatologiczno-rehabiltacyjny w Ustroniu.

Rudzka inwestycja ma przynieść także efekt ekologiczny. Dzięki energii pozyskanej z pracy paneli roczna emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 222 tony. Wyliczono, że to tyle CO2, ile ok. 74 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej emituje codziennie do atmosfery. W powietrze nie trafi także 0,2 tony dwutlenku siarki, 0,35 tony tlenków azotu oraz 0,10 tony pyłów.

Na Górnym Śląsku najwięcej energii elektrycznej pochodzi z tradycyjnych elektrowni węglowych. W rejonie stanowiącym nieco ponad 2 proc. powierzchni kraju koncentruje się do 25 proc. emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. W Górnośląskim Okręgu Przemysłowym na każdy kilometr kwadratowy przypada ok. tysiąc ton pyłów rocznie.

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największą w Polsce firmą wodociągową. Codziennie dostarcza prawie 370 tys. m sześc. wody mieszkańcom ponad 60 miast i gmin woj. śląskiego. W sumie z wody z GPW korzysta ok. 3,5 mln osób.

Pierwsza użytkowa instalacja fotowoltaiczna w woj. śląskim powstała na kościele w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie z inicjatywy jej proboszcza.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstała największa na Śląsku elektrownia słoneczna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!