Powstała Społeczna Rada Redukcji Emisji

Powstała Społeczna Rada Redukcji Emisji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opiniowanie dokumentów ministra gospodarki dotyczących Narodowego Programu Redukcji Emisji oraz doradztwo w sprawach związanych z wydawaniem pieniędzy na ograniczenie emisji dwutlenku węgla - to główne cele nowoutworzonej Społecznej Rady ds. Narodowego Programu Redukcji Emisji. Szefem Rady został przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.

Radę powołał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W środę w Warszawie podczas spotkania inaugurującego powstanie Rady Buzek powiedział, że są środki europejskie na takie dostosowanie polskiej energetyki do norm klimatycznych, by Polska dokonała rzeczywistego skoku technologicznego i cywilizacyjnego. Według niego, działania Rady powinny prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ograniczenia emisji i ograniczenia kosztów, by nasza gospodarka była konkurencyjna. Zadaniem Rady będzie wspierane rządu - zaznaczył. "Chcemy, by podejmowane decyzje miały szerokie wsparcie społeczne" - dodał.

Wicepremier Pawlak uważa, że do Rady trafili wybitni eksperci, specjaliści i pasjonaci, którzy chcą skupić się na ochronie klimatu i ograniczaniu w energetyce emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.

"Ochrona klimatu jest bardzo nośnym i ważnym elementem polityki europejskiej. Dla Polski ważne jest, by była liderem tych zmian i przedstawiała swoje racje i propozycje" - powiedział Pawlak.

Wicepremier prosił, by członkowie Rady zajęli się krajowym planem inwestycyjnym w energetyce, metodyką przydziału emisji, systemem porównywania poszczególnych źródeł emisji, efektywnością wykorzystania energii i geologicznym składowaniem dwutlenku węgla. Członkowie Rady mają pracować również nad wdrożeniem dyrektywy o emisjach przemysłowych, która miałaby wejść w życie w 2016 r.

"Chodzi nam o to, by chronić klimat, ale również, by gospodarka mogła się rozwijać" - zaznaczył.

Buzek, zanim został szefem Parlamentu Europejskiego, jako europoseł angażował się w sprawy dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego i wymagań stawianych polskiej gospodarce w związku ze zmianami klimatycznymi i ograniczeniem emisji CO2.

Oprócz Buzka do dwudziestoosobowej Rady weszli również m.in.: dwaj wiceprzewodniczący Rady - prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber i b. minister gospodarki Janusz Steinhoff, sekretarz - ekspert energetyki prof. Krzysztof Żmijewski, specjalista od spraw ocieplenia klimatu prof. Marek Sadowski i b. ambasador Janusz Reiter.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstała Społeczna Rada Redukcji Emisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!