XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstanie pierwszy w Polsce odwiert geotermalny do produkcji prądu

Powstanie pierwszy w Polsce odwiert geotermalny do produkcji prądu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwszy w Polsce odwiert geotermalny na głębokość 5 tys. metrów, z którego ciepło ma służyć nie tylko do ogrzewania domów, ale i do produkcji energii elektrycznej, ma powstać w Szaflarach na Podhalu. W poniedziałek podpisano umowę w tej sprawie.

Umowę na rozwój Geotermii Podhalańskiej podpisali w Zakopanem przedstawiciele miejscowych samorządów oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Umowa zakłada budowę nowego, czwartego odwiertu, który zasili istniejącą sieć ciepłowniczą oraz budowę magistrali ciepłowniczej z Szaflar do Nowego Targu. Eksperci zakładają, że z nowego odwiertu, najgłębszego z dotychczasowych, sięgającego triasu dolnego, popłynie woda o temperaturze 130 stopni Celsjusza. Wówczas będzie możliwa produkcja energii elektrycznej. Obecnie eksploatowane są odwierty z głębokości około 3 tys. metrów czyli triasu górnego, gdzie temperatura wody osiąga około 90 stopni C.

"Chcemy wykonać odwiert badawczy, aby rozpoznać jakie są zasoby ciepła wód geotermalnych. Spodziewamy się temperatury u źródła do 130 stopni Celsjusza. Wówczas będziemy mieli możliwość produkowania prądu elektrycznego. Zakładamy wykorzystanie tak zwanej kaskadowości, czyli w pierwszej kolejności ze źródeł geotermalnych produkowana będzie energia elektryczna, a po schłodzeniu woda trafiałaby do sieci ciepłowniczej. Byłoby to pierwsze w Polsce takie przedsięwzięcie" - powiedział Wojciech Ignacok prezes Geotermii Podhalańskiej.

Nowy odwiert da również informacje o zasobach geotermalnych całego fliszu podhalańskiego.

To przedsięwzięcie pionierskie i dopiero po wykonaniu odwiertu dowiemy się jakie są możliwości tego źródła.

Jak szacuje prezes Geotermii Podhalańskiej, wykonanie samego odwiertu zajmie około 6-7 miesięcy, ale uzyskanie wszystkich formalnych pozwoleń i koncesji potrwa około dwóch lat. Szacunkowy koszt wykonania odwiertu to 50 mln zł. Budowa magistrali ciepłowniczej do Nowego Targu to koszt około 20 mln zł. O fundusze na inwestycje będzie występowała gmina Szaflary, na terenie której będzie zlokalizowany odwiert.

Wójt Szaflar Rafał Szkaradziński zakłada, że już na przełomie października i listopada złoży wniosek o finansowanie inwestycji w całości do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. "Chcemy równolegle prowadzić prace przy odwiercie oraz przy budowie magistrali do Nowego Targu. Mieszkańcy oczekują, że ich domy będą ogrzewane geotermią. Mamy potężne zasoby naturalne, które powinniśmy wykorzystać" - powiedział Szkaradziński.

Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiedział, że jest wola Funduszu, aby tą inwestycję w całości sfinansować.

"Odwierty takie są bardzo kosztowne i również są ryzykowne, stąd też konieczna jest interwencja państwa w tym wypadku Narodowego Funduszu, aby wspierać tego typu inwestycje. To będzie pierwszy w Polsce odwiert na taką głębokość. Taka inwestycja to domena państwa, a nie samorządu i z tego względu inwestycja musi być finansowana ze środków centralnych" - powiedział Michalski. Zaznaczył on, że to bardzo nowatorski projekt dzięki któremu będzie można pokazać, że ta technologia jest warta rozwijania w całej Polsce.

Obecne źródła geotermalne na Podhalu zasilają sieć ciepłowniczą głównie w Zakopanem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstanie pierwszy w Polsce odwiert geotermalny do produkcji prądu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!