PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pozasądowe rozstrzyganie sporów na rynku energii już działa

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Ireneusz Chojnacki)
20-07-2017 08:49
Pozasądowe rozstrzyganie sporów na rynku energii już działa

Janusz Gwiazdowski

Fot. URE

Obecnie wśród interwencji kierowanych do URE przeważają sprawy dotyczące rozliczeń związanych ze sprzedażą energii elektrycznej i to w tym obszarze jest zgłaszanych najwięcej zastrzeżeń - mówi Janusz Gwiazdowski, Koordynator ds. negocjacji przy Prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

Ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich dokonała zmian w ustawie Prawo energetyczne wprowadzając instytucję  Koordynatora do spraw negocjacji przy Prezesie URE, a 22 maja br. Prezes URE powołał pana na stanowisko Koordynatora ds. negocjacji przy Prezesie URE. Kim jest Koordynator w sensie prawnym - organem administracji, czy może komórką organizacyjną URE? 

- Koordynator do spraw negocjacji przy Prezesie URE  jest niezależnym publicznym podmiotem ADR - Alternative Dispute Resolution, w myśl przepisów ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Nie jest zatem ani komórką organizacyjną URE, ani organem administracji w powszechnym rozumieniu. Zapewne dopiero z czasem i poprzez praktyczne działania zostanie w pełni ukształtowany status Koordynatora, bo niestety, przepisy nie są jednoznaczne w tej kwestii.

Jakie są warunki brzegowe wszczęcia przed Koordynatorem ds. negocjacji przy Prezesie URE  postępowania w celu pozasądowego rozwiązania sporu?


- Postępowanie przed Koordynatorem jest wszczynane na skutek poprawnie złożonego wniosku odbiorcy paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła w gospodarstwie domowym bądź prosumenta będącego konsumentem.

Koordynator może wszcząć postępowanie jedynie na wskazany wniosek.  Sam z siebie nie ma takiej możliwości. Dlatego ważne jest , żeby złożony wniosek był kompletny. Szczegóły w tej sprawie można znaleźć w internecie lub uzyskać poprzez kontakt z nami.

Koordynator przede wszystkim pomaga rozwiązać pozasądowo spory zaistniałe pomiędzy odbiorcami paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła w gospodarstwie domowym, a przedsiębiorstwami energetycznymi, ale także między prosumentami (będącymi konsumentami) a przedsiębiorstwami energetycznymi.

Istnieją również ograniczenia przedmiotowe wskazane w ustawie o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, a ponadto trwają prace nad rozporządzeniem ministra energii w sprawie określenia wysokości progów finansowych wartości przedmiotu sporu. To rozporządzenie wskaże Koordynatorowi kiedy odmawia rozpatrzenia sporu, w przypadku gdy wartość przedmiotu sporu, jak mówi projekt rozporządzenia, jest mniejsza niż 50 zł i większa niż 50 tys. zł, ale to już bardziej szczegółowa materia.

Jaka jest sama procedura pozasądowego rozwiązania sporów? Co faktycznie będzie mógł zrobić Koordynator, jeśli otrzyma wniosek o wszczęcie postępowania?


- W zależności od wybranego przez wnioskodawcę i zaakceptowanego przez przedsiębiorstwo energetyczne rodzaju postępowania, Koordynator będzie starał się umożliwić zbliżenie stanowisk stron w celu rozwiązania sporu bądź po dokonaniu niezbędnych czynności przedstawi im swoją propozycję rozwiązania sporu. Strony będą mogły proponowane rozwiązanie sporu odrzucić albo zaakceptować.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 835 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 192 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP