Pożeracze energii powalczą o ceny

Pożeracze energii powalczą o ceny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Giganci polskiego rynku chcą stworzyć "energetyczną grupę zakupową". Producenci nie mówią nie.

Duży może więcej. Dlatego najbardziej energochłonne zakłady chcą się zrzeszyć i kupować energię hurtowo. To sposób na podwyżki cen - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Gwałtowne podwyżki cen energii, zapowiedziane przez firmy energetyczne na ten i przyszły rok, są nieuniknione. A to spędza przemysłowcom sen z powiek.

— Planowana podwyżka cen jest szokująca. W rezultacie całkowite koszty energii mogą wzrosnąć aż o 40 proc. Trzeba przeciwstawić się branży energetycznej, która ma w Polsce siłę monopolu — alarmuje Bogusław Ochab, prezes Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław, które są jednym z najbardziej energochłonnych zakładów w Polsce.

On i jego koledzy z branży nie zamierzają więc czekać na nowe ceny z założonymi rękami. Będą działać, i to razem.

— Tworzymy właśnie grupę składającą się z największych i najbardziej energochłonnych przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce. Chcemy kupować energię hurtowo, czyli bezpośrednio u producentów. Naszym celem jest przede wszystkim ograniczenie kosztów energii czarnej — mówi Henryk Kaliś, główny koordynator całego przedsięwzięcia, odpowiedzialny za zarządzanie energią w ZGH Bolesław.

Do organizowanej przez niego grupy przystąpiło już 7 wielkich zakładów: ZGH Bolesław, Rokita-Agro, Katowicki Holding Węglowy, Kompania Węglowa, huta Aluminium Konin-Impexmetal, Anwil Włocławek i huta CMC Zawiercie. Nad dołączeniem do nich myślą kolejne trzy firmy, też potężne: KGHM, ArcelorMittal Poland i PKP Energetyka.

— Tych 9 firm zużywa łącznie ponad 10 terawatogodzin energii na rok, co stanowi 8-9 proc. krajowego rynku. To daje nam dobrą pozycję przetargową — podkreśla Henryk Kaliś.

Grupa rozesłała już pierwsze zapytania ofertowe, na razie na dostawę 600 megawatogodzin, m.in. do Enei, PSE-Electra i Vattenfalla. Zapewnia, że interesują ją również oferty cząstkowe.

— Producenci już się z nami kontaktowali i są zainteresowani złożeniem oferty — ujawnia Henryk Kaliś.

Przyznaje jednak, że podpisanie takiej umowy będzie wymagało rozwiązania wielu problemów formalnych i technicznych (chodzi np. o kwestie infrastrukturalne).

— W naszym planie założyliśmy, że wzrost hurtowych cen energii w 2009 r. w stosunku do 2008 r. nie przekroczy 20-25 proc. W tym roku ceny są na poziomie 140-145 zł, więc w przyszłym nie powinny być wyższe niż 175-180 zł. Ten warunek umieściliśmy też w naszych zapytaniach ofertowych — twierdzi Henryk Kaliś.

Potwierdza to Bogusław Peczela, szef huty Aluminium Konin-Impexmetal, która — obok KGHM — jest największym przemysłowym odbiorcą energii w Polsce - podaje "Puls Biznesu".

— Oczekujemy, że uda nam się uzyskać takie warunki zakupu, jakie mają nasi zagraniczni konkurenci. Oni płacą za energię około 20 proc. mniej niż my — podkreśla Bogusław Peczela.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pożeracze energii powalczą o ceny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!