PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pracownicy i pracodawcy z RDS krytycznie o EU ETS

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
22-02-2016 19:27
Pracownicy i pracodawcy z RDS krytycznie o EU ETS

Wydobycie węgla brunatnego w Bełchatowie.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Krytycznie oceniamy zarówno obecne jak i przyszłe funkcjonowanie EU ETS, zwłaszcza w odniesieniu do uznaniowych w swej istocie zasad przyznawania bezpłatnych uprawnień do emisji. De facto osłabiają one konkurencyjność najbardziej emisyjnych branż europejskiego przemysłu - czytamy w uchwale pracowników i pracodawców z Rady Dialogu Społecznego.

Strony pracowników i strony pracodawców z Rady Dialogu Społecznego (RDS) przyjęły 18 lutego br. uchwałę w sprawie w sprawie polityki klimatyczno-energetycznej UE oraz systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) w kontekście projektu zmiany dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie w okresie 2021-2030 oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE.

- Trudno się oprzeć wrażeniu, iż dotychczasowa wizja i mechanizmy polityki klimatycznej UE de facto niszczą polską gospodarkę, nie mając zarazem istnego wpływu na globalną politykę klimatyczną. (….) Działając na rzecz poszanowania i poprawy klimatu, od czego się nie uchylamy, nigdy nie możemy jednak tracić z pola widzenia potrzeby konkurencyjnych i bezpiecznych dostaw energii. Uznajemy to za główną misję polskiej energetyki - czytamy m.in. w przedmiotowej uchwale.

- Lasy odgrywają nie tylko istotną rolę dla społeczeństwa gospodarki i bioróżnorodności, ale również dla polityki klimatycznej, w szczególności w obszarze mitygacji. (...) Pochłanianie emisji CO2 powinno być traktowane co najmniej na równi z innymi działaniami redukcyjnymi, o ile nie priorytetowo. (…) W polityce klimatyczno-energetycznej UE szczególne miejsce przypada niechcianemu węglowi , głównemu sprawcy nadmiernych emisji CO2 i kandydatowi do całkowitego szybkiego wyeliminowania. Nie podzielamy takiego podejścia. Nie jesteśmy w tym stanowisku osamotnieni - czytamy także w uchwale.

- Krytycznie oceniamy zarówno obecne jak i przyszłe funkcjonowanie EU ETS, zwłaszcza w odniesieniu do uznaniowych w swej istocie zasad przyznawania bezpłatnych uprawnień do emisji . De facto osłabiają one konkurencyjność najbardziej emisyjnych branż europejskiego przemysłu , przedłużając ich niepewność inwestycyjną , a tym samym - zagrażając perspektywie ich obecności w gospodarce Europy w długim okresie. Dyskutowany obecnie projekt rewizji dyrektywy EU ETS w swej istocie pogarsza obowiązujące dziś zasady i pogłębia wskazane wyżej zagrożenia - napisano.

RDS zajęła się problematyką zmian w dyrektywie EU ETS na prośbę władz rządowych. Podczas posiedzenia RDS głos zabrał minister środowiska Jan Szyszko, który podziękował za pracę partnerów społecznych i przyjętą uchwałę. Ma ona wzmocnić na forum unijnym pozycję negocjacyjną polskiego rządu.

Uchwała stron pracowników i stron pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie polityki klimatyczno-energetycznej UE. Pobierz


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


93 078 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 223 546 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 709 709 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP