XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prąd wkrótce może zdrożeć

Prąd wkrótce może zdrożeć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wszystko to za sprawą wniosku Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które wystąpiły do Urzędu Regulacji Energetyki o nową stawkę referencyjną na 2016 r. dla mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy.

- Operacyjna rezerwa mocy to składnik opłaty dystrybucyjnej, który płacimy wszyscy po to, aby utrzymywać starsze, mniej efektywne elektrownie, które mogą być wykorzystywane w sytuacjach nadzwyczajnych jako rezerwa mocy, a więc jako pewnego potencjału do wytwarzania energii elektrycznej - tłumaczy Tomasz Chmal.

I jak dodaje ekspert ds. energetyki, operacyjna rezerwa mocy ma też w jakimś zakresie rekompensować niską cenę energii, która cały czas spada, a w związku z tym koszty utrzymania tych elektrowni są coraz trudniejsze do dopełnienia.



Większe bezpieczeństwo = wyższa cena

Wniosek PSE ma zapewne związek z tegorocznym gorącym latem, które było wyjątkowo gorące i suche, co spowodowało ograniczenia w dostępnie do energii dla dużych odbiorców. Aby podobnych sytuacji uniknąć w najbliższej przyszłości spółka chce zwiększenia ceny referencyjnej rezerwy mocy z 37,28 zł do 41,20 zł za MWh. Ma to przynieść dodatkowych 100 mln złotych.

- Z punku widzenia konsumenta, krótkofalowo, jest to strata, ponieważ odbije się to na cenach energii elektrycznej, ale patrząc na to z punktu widzenia kraju, bezpieczeństwa dostaw energii jest to celowe i konieczne - dodaje Wojciech Jakóbik z Instytutu Jagiellońskiego.

Ile więcej zapłacimy w takim razie za prąd? Klienci indywidualni nie powinni raczej podwyżek odczuć, bo jeśli będą, to będą one niewielkie. Bardziej dotkną one przemysł energochłonny.

Podnoszenie operacyjnej rezerwy mocy to droga donikąd

W opinii Tomasza Chmala, podnoszenie ceny referencyjnej rezerwy mocy, to działanie doraźne, które nie rozwiązuje problemów polskiej elektroenergetyki. Zamiast tego powinniśmy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie:

- Czy rzeczywiście musimy utrzymywać stare, wyeksploatowane elektrownie, czy nie powinniśmy w to miejsce budować nowych jednostek, które by zastępowały stare bloki, które przestałyby udawać, że pracują i są w gotowości, tylko mielibyśmy wysokosprawne moce? Zapewne byłyby one droższe i musielibyśmy ponieść dodatkowe koszty, ale ich sprawność byłaby dużo wyższa i mogły by pracować w podstawie systemy energetycznego - dodaje ekspert.

Co na to Komisja Europejska?

Zrezygnowanie z operacyjnej rezerwy mocy zdjęłoby także z firm energetycznych podejrzenia o wykorzystywanie niedozwolonej pomocy publicznej

- To jest problem z którym energetyka zmaga się praktycznie na każdym froncie. Niedozwolona pomoc publiczna, według Komisji Europejskiej, to taka, która nie prowadzi do zwiększenia efektywności, czyli - w wielkim skrócie myślowym - taka, która nie prowadzi do inwestycji w zieloną technologię. No ale w tym przypadku, być może, Komisja nie będzie się sprzeciwiać - uważa Wojciech Jakóbik.

Decyzję szefa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie zwiększenia ceny referencyjnej rezerwy mocy poznamy prawdopodobnie w połowie grudnia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prąd wkrótce może zdrożeć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!