Prawo energetyczne zobowiąże do częściowej sprzedaży prądu przez giełdę

Prawo energetyczne zobowiąże do częściowej sprzedaży prądu przez giełdę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorstwa wchodzące w skład grup energetycznych, które są uprawnione do pomocy publicznej w związku z przedterminowym rozwiązaniem kontraktów długoterminowych, będą zobowiązane do sprzedaży 100 proc. wytworzonej energii przez giełdę albo w drodze otwartego przetargu.

Pozostałe zintegrowane firmy będą miały czas na dostosowanie; w 2013 roku będę musiały sprzedawać w ten sposób 50 proc. energii - przewiduje nowelizacja Prawa energetycznego, którą przygotowało ministerstwo gospodarki.

"Tryb takich przetargów określi rozporządzenie ministra" - zapowiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

W środę odbyło się w sejmowej komisji gospodarki pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa energetycznego. Jak uzasadnia resort, proponowane zmiany wdrażają unijne przepisy w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i dostępu do sieci przesyłowej. Podczas posiedzenia posłowie zdecydowali o utworzeniu podkomisji, która zajmie się zaopiniowaniem projektu MG.

W przypadku członków grup energetycznych, którzy mają prawo do otrzymywania środków na pokrycie tzw. kosztów osieroconych w związku z przedterminowym rozwiązaniem długoterminowych umów sprzedaży mocy i energii elektrycznej, tzw. KDT-ów, obowiązek sprzedaży prądu przez giełdę lub otwarty przetarg wchodzi w życie wraz z wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Z kolei przedsiębiorstwa wchodzące w skład zintegrowanych pionowo grup, które nie są objęte pomocą publiczną, będą wchodzić w ten obowiązek stopniowo. Przez giełdę lub w otwartym przetargu będą musiały zbyć 30 proc. wytworzonej energii w 2011 roku; 40 proc. w 2012 roku i 50 proc. w 2013 roku. "Ustawa wprowadza też szereg wyłączeń z tego obowiązku" - zastrzegła Strzelec-Łobodzińska. Wyjaśniła, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie uprawniony "w pewnych sytuacjach" na wniosek danego przedsiębiorstwa, do wyłączenia z tego obowiązku, "jeżeli w opinii prezesa URE takie wyłączenie nie spowoduje zakłócenia na rynku".

Resort wycofał się natomiast ze zwiększenia kontroli nad cenami prądu dla firm. W marcu ministerstwo zapowiadało, że zamierza zaproponować w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego zwiększenie uprawnień prezesa URE tak, żeby mógł on w pewnych przypadkach "określać maksymalną cenę sprzedaży energii elektrycznej przedsiębiorcom".

"Ten projekt nie przewiduje takiej możliwości" - powiedziała pytana przez PAP Strzelec-Łobodzińska. Jak dodała, jeżeli prezes URE stwierdzi naruszenie konkurencji na rynku, to może - nawet w stosunku do pojedynczego przedsiębiorstwa - przywrócić taryfowanie. Ponadto do badania takich działań jest powołany UOKiK" - zaznaczyła.

"Projekt zawiera również zapisy służące usprawnieniu procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przez wprowadzenie przejrzystych i obowiązujących jednolicie na terenie całego kraju zasad zmiany sprzedawcy" - zapowiedziała.

"Zgodnie z nowymi przepisami odbiorca końcowy będzie mógł wypowiedzieć umowę bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów" - dodała. Termin wypowiedzenia umowy dla gospodarstw domowych ma w świetle planowanych przepisów wynieść 30 dni.

Nowelizacja prawa energetycznego tworzy też podstawy prawne do podłączenia biogazowni do niskociśnieniowej sieci gazowej oraz proponuje system świadectw dla energii z biogazu na wzór mechanizmów finansowego wparcia dla energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych (OZE). MG chce też wprowadzić obowiązek zaliczki na poczet opłaty za przyłączenie mocy z OZE. Chodzi o przeciwdziałanie spekulacjom przy rezerwowaniu mocy przyłączeniowych farm wiatrowych.

Ponadto, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu, MG przewiduje w projekcie przejęcie od ministra skarbu nadzoru właścicielskiego nad operatorem sieci przesyłowej PSE Operator. Zdaniem Strzelec-Łobodzińskiej, ułatwi to egzekwowanie planów inwestycyjnych.

Czytaj też Obowiązek sprzedaży energii na giełdzie przesądzony
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawo energetyczne zobowiąże do częściowej sprzedaży prądu przez giełdę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!