Premier: ewidentny sukces Polski w Unii Europejskiej

Premier: ewidentny sukces Polski w Unii Europejskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk ocenił, że spotkanie premierów Grupy Wyszehradziej i państw bałtyckich zakończyło się "ewidentnym sukcesem", ponieważ przedłużony został sojusz na rzecz korzystnego kształtu pakietu klimatyczno- energetycznego.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się w środę szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, której od lipca przewodniczy Polska. W szczycie obok premierów Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) wzięli udział szefowie rządów państw bałtyckich.

- To spotkanie jest ewidentnym sukcesem, bo przedłużyliśmy - a przecież to są kluczowe dni i tygodnie - ten sojusz na rzecz dobrego dla tych państw kształtu pakietu - ocenił premier w środę w TVP Info.

Przyznał jednocześnie, że miał "większe obawy przed tym spotkaniem" ze względu m.in. na kryzys finansowy i "starania różnych krajów europejskich żeby uzyskać jak najwięcej dla siebie, a nie dla całości".

- To wszystko powodowało, że ja nie miałem wcale stuprocentowej pewności, że uda się osiągnąć sukces - powiedział Tusk.

- Dzisiaj rozumiemy już w Polsce bardzo dobrze, że tu chodzi o czystość polskiej gospodarki i polskiego węgla, polskiej energetyki, cen prądu, dlatego walczymy naprawdę jak lwy. Dzisiaj mogę z pewnym poczuciem dobrze spełnionego obowiązku i z poczuciem ulgi powiedzieć, że mimo różnych sygnałów dzisiaj stanęliśmy murem - podkreślił szef rządu.

Zapewnił, że Polska nie narazi "na przesadne zagrożenia" ani swojej własnej gospodarki, ani gospodarek innych, słabszych państw UE. Według niego, stanowisko to rozumieją nasi partnerzy, w tym prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

- Jesteśmy zainteresowani ochroną klimatu. Polska włożyła gigantyczny wysiłek, środki, czas, energię w to, żeby stać się państwem ekologicznie przyjaznym i takim dojrzałym. Chcemy być odpowiedzialni, tak jak te najbardziej rozwinięte kraje świata, chcemy być odpowiedzialni za globalny wymiar ochrony środowiska naturalnego i klimatu - przekonywał premier.

Zastrzegł jednak, że chce również żeby państwa takie jak Polska oraz Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria, czyli nowe państwa Unii Europejskiej były traktowane uczciwie. - Nam chodzi tak na prawdę o rzetelne, uczciwe zasady - zaznaczył Tusk.

Jak dodał, jeśli te zasady nie będą przestrzegane, to Polska "jest gotowa użyć najcięższych środków i argumentów". - I dlatego, że wszyscy wiedzą, że na prawdę jesteśmy gotowi, zaczynają już bardzo poważnie nas traktować - ocenił premier.

Według niego, udało się przy pomocy liczb i faktów pokazać, że indywidualna gra słabszych państw skazuje je na porażkę. - Tylko perswazja przy użyciu argumentów wszystkich państw tego regionu może przynieść skutek - zaznaczył szef rządu.

Wzbudzający coraz więcej kontrowersji pakiet klimatyczno- energetyczny - który ma zapewnić, że do 2020 roku UE zmniejszy emisję CO2 o 20 proc. - ma być przedmiotem porozumienia 27 unijnych państw i Parlamentu Europejskiego jeszcze do końca tego roku.

W październiku szefowie państw i rządów Unii zgodzili się, że polityczne porozumienie zapadnie najpierw na szczycie UE, dzięki czemu Polska zagwarantowała sobie prawo weta - decyzje na szczycie zapadają bowiem jednomyślnie.

Polska, z gospodarką w 94 proc. opartą na węglu, argumentuje, że realizacja ambitnych zobowiązań UE do redukcji emisji CO2 grozi drastyczną podwyżką cen prądu. A to dlatego, że KE zaproponowała, by wszystkie prawa do emisji w energetyce były sprzedawane na specjalnych aukcjach już od 2013 roku.

Ponadto Polska uważa, że pakiet naraża na szwank bezpieczeństwo energetyczne, bo zmusza do rezygnacji z rodzimego wysokoemisyjnego węgla na rzecz importowanego gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!