PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Enei: w dystrybucji energii można zmniejszyć zatrudnienie o połowę

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
03-06-2011 07:22
Prezes Enei: w dystrybucji energii można zmniejszyć zatrudnienie o połowę

W okresie najbliższych kilku lat poważne oszczędności w obszarze dystrybucji energii nie są możliwe. Utrzymanie sprawności sieci dystrybucyjnej byłoby możliwe w przypadku zmniejszenia liczby pracowników o połowę - mówi Maciej Owczarek, prezes zarządu Enea S.A.

- W ciągu najbliższych ośmiu lat nakłady inwestycyjne firm dystrybucyjnych wyniosą ok. 25 mld zł. i to bez kosztów smart meteringu. Jeżeli dodamy inwestycje w smart metering to koszty wzrosną o 10 mld zł. Inwestycje w obszarze przesyłu to kolejne 8 mld. zł. Łącznie daje to kwotę ok. 43 mld zł. W rzeczywistości koszty firm sieciowych będą większe, ponieważ część inwestycji będzie realizowanych dzięki wsparciu instytucji finansowych, więc do wspomnianych 43 mld zł należy doliczyć jeszcze koszty pozyskania kapitału. To ogromne i konieczne do poniesienia wydatki, bez których trudno mówić o realnych zmianach w polskim podsektorze dystrybucyjnym - mówi Maciej Owczarek, prezes zarządu Enea S.A.
Maciej Owczarek informuje, że roczny budżet wszystkich Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) to łącznie kilkanaście mld zł. Obecnie w całej Polsce utrzymywaniem sieci dystrybucyjnej zajmuje się kilkanaście tysięcy pracowników.

- Utrzymanie zbliżonej sprawności sieci dystrybucyjnej byłoby możliwe nawet w przypadku zmniejszenia ich liczby o połowę - ocenia Maciej Owczarek.

Żeby jednak w tak znaczący sposób zmniejszyć zatrudnienie należy przeprowadzić programy dobrowolnych odejść (PDO) we wszystkich czterech grupach energetycznych. Prezes Enei podkreśla, że koszty takich programów w krótkim okresie czasu będą dla firm bolesne, ale w dłuższej perspektywie z całą pewnością mogłyby przynieść korzyści.

- Osobną kwestią jest zarządzanie tak ogromną liczbą pracowników, które można określić jako niezbyt nowoczesne - wskazuje prezes Owczarek.

Jego zdaniem tu pojawia się druga możliwość ograniczenia kosztów, tj. jest zmiana sposobu zarządzania polskimi OSD - z zarządzania geograficznego na zarządzanie procesowe i optymalizację tego procesu. Takie posunięcie mogłoby przynieść oszczędności kosztów pracowniczych, które stanowią ponad 25 proc. kosztów polskich OSD.

- Obydwa procesy - programy dobrowolnych odejść oraz zmianę sposobu zarządzania OSD - postrzegam jako niezwykle trudne do przeprowadzenia i wymagające raczej lat niż miesięcy - prognozuje Maciej Owczarek.

Podkreśla, że decyzja o rozpoczęciu restrukturyzacji sektora dystrybucji może spotkać się z niezadowoleniem społecznym, co należy brać pod uwagę jako bardzo istotny czynnik ograniczający tempo zmian. Cięcie kosztów przy pomocy ostrych narzędzi i w ciemnych okularach nie jest dobrym rozwiązaniem i może być niebezpieczne.

- Wobec tego w okresie najbliższych kilku lat poważne oszczędności w obszarze dystrybucji nie są raczej możliwe. Czekają nas natomiast duże inwestycje, które przyniosą efekty biznesowe także w długim okresie czasu. Zainwestowane środki będziemy odzyskiwać latami, jednocześnie pracując nad poprawieniem rentowności oraz bardziej rynkowego nastawienia podsektora dystrybucji - stwierdza prezes Maciej Owczarek.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (16)

ENEA [ENA]

kurs:

11.80 PLN 0.14 (1.20%)

Notowania | Informacje | Analiza techniczna


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

54 461 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 266 103 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 688 570 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.