PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes PSEW: inwestorzy prywatni dokonują odpisów wartości aktywów wiatrowych

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
07-10-2016 09:30
Prezes PSEW: inwestorzy prywatni dokonują odpisów wartości aktywów wiatrowych

Luka inwestycyjna dotyczy głównie energetyki wiatrowej, bo na przykład niewielkie źródła fotowoltaiczne powstają - mówi Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Inwestorzy prywatni, podobnie jak to było w grupach energetycznych kontrolowanych przez państwo, dokonują odpisów wartości aktywów wiatrowych. Firmy zajmujące się rozwojem projektów na sprzedaż postępują podobnie w przypadku przedsięwzięć, których realizację wyklucza tzw. ustawa odległościowa - mówi Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Co się teraz dzieje w energetyce wiatrowej?

- Inwestorzy prywatni, podobnie jak to było w grupach energetycznych kontrolowanych przez państwo, dokonują odpisów wartości aktywów wiatrowych. Firmy zajmujące się rozwojem projektów na sprzedaż postępują podobnie w przypadku przedsięwzięć, których realizację wyklucza tzw. ustawa odległościowa. Właściciele projektów, które mają pozwolenia na budowę mimo wszystko przygotowują je do aukcji, czyli próbują przetrwać do momentu ogłoszenia aukcji OZE, które umożliwią im realizację inwestycji. Branża nie spodziewa się, żeby takie aukcje zostały ogłoszone w tym roku, ale możliwe, że będą ogłoszone w 2017 roku. Znajdujemy się w ciekawej na swój sposób sytuacji. Inwestycje w OZE zostały wyhamowane, a do wykonania celu OZE na 2020 rok daleko. Luka inwestycyjna w energetyce wiatrowej, związana m.in., ze zmianą systemu wsparcia, już jest widoczna, a jej skala ujawni się w pełni w  2017 . W tym roku statystyki są zaburzane przez inwestycje uruchomione faktycznie w 2015, ale ujmowane w statystykach dopiero w tym roku.

Wyhamowały tylko inwestycje w energetykę wiatrową, czy w OZE w ogóle?

- Luka inwestycyjna dotyczy głównie energetyki wiatrowej, bo na przykład niewielkie źródła fotowoltaiczne powstają. Z tym, że są budowane nie w oparciu o operacyjny system wsparcia jakim są zielone certyfikaty i jakim jest system aukcyjny, ale  w związku z dotacjami do kosztów inwestycji z regionalnych programów operacyjnych. Małe firmy mogą dostać z tych programów dotacje sięgające 60-70 proc. kosztów inwestycji w PV, a 70 proc. dotacja przy aktualnych cenach paneli PV czyni projekt opłacalnym już bez żadnego dodatkowego wsparcia. Dla dużej  energetyki wiatrowej nie ma tego typu programów, więc przyrost mocy z budowanych obecnie instalacji będzie niewielki.

To jak  pan teraz ocenia możliwości realizacji przez Polskę celu OZE na 2020 rok wynikającego ze zobowiązań podjętych na poziomie UE?

- W 2015 roku elektroenergetyczny sektor OZE wyprodukował około 22 TWh energii  , a jeśli się trzymać Krajowego Planu Działania (KPD) to w 2020 w związku ze zobowiązaniami podjętymi przez Polskę na poziomie UE  produkcja sektora powinna wynieść około 33 TWh. Oznacza to, że przez 10 lat segment elektroenergetyczny  OZE rozwinął  się na tyle, żeby produkować około 22 TWh , a przez kolejne około 3-4 lata, licząc od przyszłego roku,  powinien dodać około 11 TWh, a o ile zużycie energii będzie rosło to więcej. Wziąwszy pod uwagę obecne regulacje wydaje mi się, że to będzie trudne do zrobienia. System wsparcia zielonych certyfikatów został zamknięty, a system aukcyjny jeszcze  nie wystartował. Oczywiście, można zakładać, że spadek produkcji energii elektrycznej z OZE zostanie wyrównany produkcją zielonego ciepła i biopaliw, bo dla wykonania zobowiązań 2020 roku ważna jest przecież nie tylko produkcja prądu z OZE. Jednak o ile w przypadku ciepła jesteśmy na ścieżce celu 2020 wynikającego z KPD to w przypadku biopaliw poniżej tego celu, a w przypadku energii elektrycznej z OZE bywało różnie, ale moim zdaniem już w tym roku nie osiągniemy cząstkowego celu na 2016.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 366 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

297 419 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 846 ofert w bazie

2 782 268 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP