Prezes Tauronu: UE będzie nadal zaostrzała cele klimatyczne

Prezes Tauronu: UE będzie nadal zaostrzała cele klimatyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Należy się przygotować na dalsze kroki w kierunku forsowania celów klimatycznych UE. Stanie się to bez względu na zmiany, jakie zajdą w Parlamencie oraz Komisji po wyborach, ponieważ rygorystyczna polityka proekologiczna wciąż ma w Brukseli spore grono zwolenników - mówi wnp.pl Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

- Opublikowana w styczniu br. przez Komisję Europejską propozycja nowych, wyjątkowo ambitnych celów na kolejną dekadę wywołała w brukselskich kręgach burzliwą dyskusję. Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej komplikują kwestie szybkiego ustalania kształtu strategii energetyczno-klimatycznej na 2030 rok. Ponadto brak jednomyślności przywódców państw członkowskich w tym zakresie wskazuje na to, że dojście do konsensusu będzie trudniejsze niż dotychczas - mówi Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

Czytaj również: Brak odwagi na zmianę nieskutecznej polityki klimatycznej UE

Prezes Taurona zwraca uwagę, że coraz częściej w unijnych debatach podkreśla się również konieczność zachowania konkurencyjności gospodarki unijnej oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego - zarówno całej wspólnocie, jak i poszczególnym krajom członkowskim.

- Są to bardzo istotne kwestie, zwłaszcza w kontekście aktualnych wydarzeń na wschodzie Europy i stopnia uzależnienia niektórych państw europejskich od surowców importowanych z tamtego obszaru. Z konkluzji szczytu Rady Europejskiej z 21 marca br. wykreślone zostały zapisy dotyczące zapowiedzi nowych i bardziej rygorystycznych celów. Nie oznacza to jednak, że temat ten nie będzie kontynuowany tym bardziej, że w tekście pozostały odniesienia do celu dekarbonizacji gospodarki i energetyki w 2050 roku - dodaje Dariusz Lubera.

Jego zdaniem szczególną czujność musimy wykazać także w kwestii formalnego przyjmowania regulacji na forum unijnym.

- Obawiam się bowiem tego, że Komisja Europejska wykorzysta wszystkie dostępne narzędzia, aby uniemożliwić pojedynczym państwom zawetowanie jej propozycji, z czego Polska niejednokrotnie już skorzystała, unikając tym samym przykrych konsekwencji. Należy się zatem przygotować na dalsze kroki w kierunku forsowania celów klimatycznych. Stanie się to bez względu na zmiany, jakie zajdą w Parlamencie oraz Komisji po wyborach, ponieważ rygorystyczna polityka proekologiczna wciąż ma w Brukseli spore grono zwolenników - wskazuje prezes Lubera.

Zobacz również: Polska przed redukcją emisji CO2 nie ucieknie

Dbałość o środowisko naturalne jest niewątpliwie niezwykle ważnym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę przy podejmowaniu każdej decyzji inwestycyjnej w energetyce, co każdorazowo jest - jak zapewnia Dariusz Lubera - szczegółowo analizowane przez Tauron. Jak zaznacza, ważne jest jednak zachowanie równowagi poziomu jego istotności z innymi kluczowymi kwestiami takimi, jak zapewnienie bezpieczeństwa ciągłości i pewności zasilania dla odbiorców, a także rentowności projektu, czy wpływu realizacji inwestycji na społeczność lokalną (m.in. tworzenie nowych miejsc pracy).

- Z punktu widzenia całej Unii kluczowe będzie przekonanie innych światowych gospodarek, w tym największych emitentów - Chin, Indii, Rosji i Stanów Zjednoczonych - do ratyfikowania międzynarodowego porozumienia klimatycznego na szczycie COP 21 w 2015 r. w Paryżu. Z tego względu rozsądnie byłoby poczekać z ustanawianiem nowych, unijnych celów klimatycznych na rezultaty tych globalnych ustaleń. Jeśli bowiem okaże się, że kraje trzecie nie zobligują się do obniżania własnych emisji, to wszystkie dotychczasowe wysiłki Unii - która odpowiada za ok. 11 proc. światowych emisji - pójdą na marne kosztem utraty konkurencyjności jej przemysłu oraz osłabieniem bezpieczeństwa energetycznego, a na to w żadnym wypadku nie można pozwolić - dodaje Dariusz Lubera.

O przyszłości energetyki w Polsce i na świcie będzie mowa podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Już pierwszego dnia Kongresu, 7 maja 2014 r,. zaplanowano debatę "Energia w Europie, energia na świecie". W sumie podczas całej imprezy odbędzie się dziewięć sesji o tematyce ściśle energetycznej i wiele z nią powiązanych. Czytaj więcej o EEC 2014
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Tauronu: UE będzie nadal zaostrzała cele klimatyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!