Prezes UOKiK: stanowisko ws. PGE - Energa bez zmian

Prezes UOKiK: stanowisko ws. PGE - Energa bez zmian
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie połączenia PGE i Energi pozostaje niezmienne. Urząd, jako niezawisły organ, przeanalizuje wniosek PGE w sprawie tej transakcji - powiedziała PAP w czwartek prezes Urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Minister skarbu Aleksander Grad uważa, że analiza UOKiK ws. przejęcia Energi przez PGE ma ekonomiczne oraz prawne wady. Zaznaczył, że Urząd nie zna jeszcze uzasadnienia wniosku o zgodę na tę transakcję, którą ma złożyć PGE.

Krasnodębska-Tomkiel w rozmowie z PAP przypomniała, że Urząd od wielu miesięcy analizuje sytuację na rynku energii elektrycznej w kraju i od kilku miesięcy sygnalizował obawy związane z połączeniem PGE i Energi. "Polski rynek energii elektrycznej jest przez UOKiK od wielu miesięcy wnikliwie analizowany - wyniki badań zaprezentowaliśmy w marcu tego roku w raporcie o stanie sektora energetycznego w naszym kraju" - podkreśliła prezes. "Wtedy zasygnalizowaliśmy także obawy dotyczące połączenia PGE oraz Energi. Stanowisko w tej sprawie jest więc znane od wielu miesięcy" - dodała.

Prezes podkreśliła, że to stanowisko pozostaje niezmienne. "Zostało ono przygotowane w oparciu o obszerne analizy ekonomiczne i tak jak te dane - pozostaje niezmienne" - poinformowała PAP Krasnodębska-Tomkiel.

"Zdanie Urzędu popiera wielu ekspertów znających rynek i jego otoczenie. Analizy i badania, które przeprowadziliśmy, mówią bowiem jednoznacznie, że ta transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym - wytwarzania, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, za co zapłacą użytkownicy końcowi" - podkreśliła.

Krasnodębska-Tomkiel zapowiedziała, że z chwilą wpłynięcia do Urzędu wniosku, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie koncentracji. "Przeanalizujemy wówczas zawarte w nim informacje i na tej podstawie podejmiemy decyzję" - dodała.

"Należy podkreślić, że orzecznictwo Prezesa Urzędu podlega w Polsce jedynie kontroli niezawisłych sądów, co jest potwierdzeniem zagwarantowanej ustawą niezależności orzeczniczej tego organu" - przypomniała prezes UOKiK.

Minister skarbu Aleksander Grad uważa, że analiza UOKiK ws. przejęcia Energi przez PGE ma ekonomiczne oraz prawne wady. Zaznaczył, że Urząd nie zna jeszcze uzasadnienia wniosku o zgodę na tę transakcję, którą ma złożyć PGE.

Komentując stanowisko UOKiK szef resortu skarbu, powiedział dziennikarzom, że "każdy musi działać na podstawie prawa i w granicach prawa". "Dzisiaj PGE nie złożyła wniosku do UOKiK. W związku z tym nie są znane warunki i uzasadnienie tego wniosku przez panią prezes. Nie wiem, na jakiej podstawie można formułować tego typu sądy" - powiedział.

"Analiza, którą zrobił UOKiK, a którą poddaliśmy różnym badaniom prawnym i biznesowym, ma wady oraz grube błędy ekonomiczne i prawne. Lepiej jest w interesie nas wszystkich, żeby przez media nie komunikować się w tej sprawie, tylko rozpatrywać konkretny, złożony wniosek i do tego wniosku się odnosić. Wtedy będziemy działali zgodnie z prawem" - dodał Grad.

Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza, niezależne urzędy, jak UOKiK, trzeba chronić przed atakami polityków. Według niego, niezależność urzędów, nie tylko sądów, jest częścią nowoczesnej praworządności. "Próba podważenia nowoczesnej praworządności (...), to że się publicznie mówi, co szef niezależnego urzędu ma robić, albo czego ma nie robić, to daleko wykracza poza debatę publiczną" - mówił Balcerowicz podczas czwartkowej konferencji dot. polskiej transformacji i perspektyw rozwoju gospodarki.

Odnosząc się do słów Balcerowicza, Grad podkreślił, że do UOKiK nie wpłynął jeszcze żaden wniosek ze strony PGE. Dodał, że UOKiK nie zna argumentów dotyczących transakcji, jej prawnych aspektów oraz możliwości znalezienia rozwiązań, a swoją wiedzę opiera na fałszywych analizach.

"To jest niewłaściwe zachowanie urzędnika państwowego, który, niepytany (...) krytykuje zdarzenie prywatyzacyjne, pośrednio" - powiedział Grad. Podkreślił, że na to nie ma jego zgody, choć zaznaczył, że nie ma on żadnego wpływu na prezes UOKiK.

Grad, pytany przez dziennikarzy, czy nie lepiej byłoby połączyć PGE i Energę, a "nie drenować" z PGE ponad 7,5 mld zł, odparł: "To jest fałszywa opinia. Dlatego że lepiej jest dla rynku i również dla samej spółki Energa, by była niezależną firmą, notowaną w przyszłości na giełdzie. By poprzez konkurencję właścicielską kreować rynek. Aby Energa mogła być jako niezależny podmiot partnerem w programie atomowym. Aby doszło do bliższego powiązania w przyszłości podmiotu, który będzie zarządzał elektrowniami atomowymi a Energą, która ma rynek. To będzie najlepsze prokonsumenckie rozwiązanie".

Więcej o prywatyzacji Energi czytaj w specjalnym serwisie (kliknij tutaj)
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes UOKiK: stanowisko ws. PGE - Energa bez zmian

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!