PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes URE: ustawa o OZE podnosi ceny energii średnio o 2,5 pkt. proc.

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
19-03-2015 16:48
Prezes URE: ustawa o OZE podnosi ceny energii średnio o 2,5 pkt. proc.

- Sytuacja, z którą mamy dzisiaj do czynienia jest taka, że zdecydowanie bardziej opłacalna jest sprzedaż całej produkowanej energii do sieci, a wykorzystywanie na własne potrzeby energii pobieranej z sieci - mówi Maciej Bando.

Fot. PTWP

Maciej Bando, prezes URE, ocenił, że wprowadzenie taryf gwarantowanych oznaczać będzie podniesienie kosztów wsparcia OZE o kolejne około 1,38 zł/MWh netto, do poziomu około 3,89 zł/MWh netto w pierwszym roku działania ustawy o OZE, czyli w 2016 r. - To się przekłada na procentowy wynik taki, że średnio ceny energii wzrosną o 2,5 punktu procentowego - stwierdził prezes Maciej Bando.

Podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych dyskutowano o skutkach wejścia w życie ustawy o OZE, a przede wszystkim o skutkach wejścia w życie przepisów nakładających na tzw. sprzedawców zobowiązanych obowiązek zakupu energii z mikroinstalacji o mocy do 10 kW po cenach gwarantowanych.

Swoją ocenę sytuacji, która powstaje po wprowadzeniu do ustawy o OZE taryf gwarantowanych, przedstawił Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki ( URE). Ocenił, że dla bezpieczeństwa energetycznego korzystna jest energetyka rozproszona, a w tym prosumenci, czyli obywatele mający prawo produkować energię, zużywać ją na potrzeby własne, a nadwyżki sprzedawać do sieci. Wskazał jednak, że jego zdaniem przyjęte rozwiązania gubią ideę prosumencką,

- Sytuacja, z którą mamy dzisiaj do czynienia jest taka, że zdecydowanie bardziej opłacalna jest sprzedaż całej produkowanej energii do sieci, a wykorzystywanie na własne potrzeby energii pobieranej z sieci. W związku z tym w definicji już mamy zgubienie prosumenta. Mamy wykreowanie grupy ludzi, którzy nie prowadząc działalności gospodarczej, będą ją prowadzili - oceniał prezes Maciej Bando.

Dalej prezes URE wskazywał, że każdy obywatel Polski jako użytkownik energii elektrycznej ponosi koszty przyjętej polityki w obszarze energetyki, a w tym koszty systemów wsparcia, czyli perspektywicznie także taryf gwarantowanych. Podkreślił, że wprowadzenie taryf gwarantowanych oznacza, że ich stosunkowo nieliczni beneficjenci będą uzyskiwali korzyści, za które zapłacą pozostali użytkownicy energii.

- W oparciu o najprostsze analizy, które przeprowadziliśmy można powiedzieć, że poza wzrostem ceny energii elektrycznej z tytułu dotychczas procedowanych i omawianych regulacji, mówię o opłacie OZE, poprzez wprowadzenie mechanizmu taryfy gwarantowanej cena zrośnie o 1,38 zł/MWh. To są symulacje i czy ta cena wzrośnie o 1,32 zł/MWh czy 1,40 zł/MWh w tym momencie nie ma znaczenia, bo tak naprawdę zależy to od efektu końcowego, ale niewątpliwie wzrośnie – stwierdził prezes Maciej Bando.

Szef URE informował, że zanim pojawiła się poprawka prosumencka (taryfy gwarantowane) dodatkowe koszty energii kreowane przez ustawę o OZE szacowane były na 2,51 zł/MWh (stawka netto opłaty OZE wpisana do ustawy, na rok 2016). A zatem wprowadzenie taryf gwarantowanych oznacza podniesienie kosztów wsparcia OZE o kolejne około 1,38 zł/MWh netto, do poziomu około 3,89 zł/MWh netto w pierwszym roku działania ustawy, czyli 2016.

- To się przekłada na procentowy wynik taki, że średnio ceny energii wzrosną o 2,5 punktu procentowego. W zależności od typu odbiorcy, dla gospodarstw domowych o 1,6 punktu procentowego, a dla dużych odbiorców przemysłowych o 4,9 proc. punktu procentowego i to jest bezpośredni, wymierny efekt wprowadzenia rozwiązań, które są zapisane w ustawie o OZE- stwierdził prezes Maciej Bando.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


20 118 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 164 107 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 715 ofert w bazie

2 782 171 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP