Prezes Veolii Energii Poznań: nowoczesne technologie zmieniają energetykę

Prezes Veolii Energii Poznań: nowoczesne technologie zmieniają energetykę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowoczesne rozwiązania technologiczne stanowią duże udogodnienie i pozwalają obsługiwać sieci energetyczne i ciepłownicze mniejszymi siłami kadrowymi - podkreślił w rozmowie z PAP prezes zarządu Veolia Energia Poznań i Veolia Energia Poznań ZEC Paweł Orlof.

"Działalność firmy koncentruje się na jednostkach wytwarzania energii, czyli na źródłach kogeneracyjnych, w których jednocześnie wytwarza się energię elektryczną i cieplną. Jednocześnie równie ważne dla nas są sieci ciepłownicze" - tłumaczył PAP Orlof. Oba te elementy wykorzystują nowoczesne technologie, które wpływają pozytywnie na wzrost wydajności produkcji i zmniejszają ewentualne straty - dodał.

"Jeśli chodzi o sieci ciepłownicze to nowa technologia, szczególnie w zakresie informatyzacji, opomiarowania sieci i zdalnego sterowania, oferuje nam bardzo dużo dobrego. W szczególności w Poznaniu, ale też w Warszawie i Łodzi jesteśmy bardzo zaawansowani technologicznie - realizujemy obecnie aż pięć projektów informatycznych dotyczących instalacji oraz systemu czujników opomiarowania całej sieci. Te nowe systemy informatyczne pozwalają nam w Poznaniu np. na zdalne włączanie i wyłączanie poszczególnych części sieci, bez konieczności wysyłania tam pracowników" - mówił prezes zarządu Veolia Energia Poznań.

Czytaj także: W Polsce może powstać 10 tys. MWe w kogeneracji
Veolia rozważa w Polsce budowę 20 ciepłowni na odpady

Instalowane są też urządzenia, które potrafią podpowiedzieć, w przypadku awarii, w którym elemencie sieci jest uszkodzenie i jak jest ono poważne". Według Orlofa takie rozwiązanie jest szczególnie ważne w okresie zimowym, ponieważ pozwala na szybką interwencję. Powiadomienie o konieczności wykonywania naprawy jest przesyłane w sposób zdalny - dodał.

Koncern pracuje jednocześnie nad systemami, które pozwolą na inwentaryzację sieci, co pozwoli na lepsze planowanie jej rozwoju w przyszłości.

"Myślę, że za trzy lata będziemy w takiej sytuacji, w której będziemy mieli zoptymalizowaną załogę, która dostanie sygnał od dyspozytora całej sieci z informacją, w którym dokładnie miejscu doszło do awarii i gdzie należy ingerować" - dodał.

Orlof zaznaczył, że firma dysponuje też szeregiem nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyzacji jednostek wytwarzania. Zwrócił uwagę, że porównując elektrociepłownie sprzed lat z tymi nowoczesnymi można zauważyć, iż nie potrzeba już tylu pracowników do efektywnego funkcjonowania zakładu.

Dodał, że bardzo ważne są instalacje środowiskowe, które redukują ilość emitowanych szkodliwych substancji. Chodzi tu o m.in. instalacje do odsiarczania czy odpopielania. Jednak, jak zwraca uwagę prezes zarządu Veolia Energia Poznań, działania na rzecz ochrony środowiska wymagają dodatkowych pracowników.

Rozmówca PAP tłumaczył, że pracownicy sektora energetycznego poza wysokimi kwalifikacjami muszą zdać odpowiednie egzaminy przeprowadzane przez państwowe instytucje takie jak Urząd Regulacji Energetyki czy Urząd Dozoru Technicznego. Dzięki temu zyskują dopuszczenie do pracy na konkretnych urządzeniach.

Orlof dodał, że Veolia potrzebuje w takich miastach jak Poznań dobrze wykwalifikowanych techników. W związku z tym od 2010 firma współpracuje z Zespołem Szkół Elektrycznych nr 2 w Poznaniu skąd pozyskuje elektryków i energetyków. Podkreślił, że w br. podpisano też umowę z Zespołem Szkół Elektrycznych nr 1, gdzie uczyć się mają też automatycy.

"W ten sposób zamierzamy wypełnić lukę pokoleniową, którą w tej chwili mamy. Warto dodać, że mamy na następne pięć lat dokładnie zaplanowany program odejść pracowników - w każdym roku wiemy, który pracownik nabędzie prawa emerytalne, dlatego jego następcę planujemy bardzo precyzyjnie, ponieważ potrzebujemy dużo czasu na jego wyszkolenie" - tłumaczył odnosząc się do średniej kadry technicznej.

Prezes zarządu Veolia Energia Poznań dodał, że firma współpracuje też z Politechniką Poznańską, z którą realizuje konkurs na pracę inżynierską. Tam pozyskuje m.in. wyższą kadrę techniczną.

"Przyszli inżynierowie, studenci politechniki, piszą pracę inżynierską z obszaru, który jest istotny dla Veolii. W konkursie, wspólnie z przedstawicielami uczelni wybieramy te najlepsze. Poza nagrodami taki przyszły inżynier ma okazję odbyć praktykę. W ten sposób pozyskujemy też naszą kadrę" - tłumaczył Orlof.

Zwrócił jednocześnie uwagę na różnice pokoleniowe między młodszymi, a starszymi pracownikami firmy. W jego ocenie pokolenie tzw. millenialsów jest "świadome swoich praw i obowiązków, ono jest bardziej otwarte i elastyczne". Dodał, że młode osoby swobodnie posługują się nowoczesnymi technologiami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Veolii Energii Poznań: nowoczesne technologie zmieniają energetykę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!