Prezydenci Rosji i Bułgarii omawiali energetyczne projekty atomowe na Bałkanach

Prezydenci Rosji i Bułgarii omawiali energetyczne projekty atomowe na Bałkanach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W rozmowie telefonicznej z bułgarskim premierem Bojko Borisowem w poniedziałek rosyjski prezydent Władimir Putin wyraził gotowość Rosji do przyłączenia się do projektu odmrożenia budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej.

  • Premier Borisow przedstawił plan odmrożenia budowy siłowni w Belene jako wspólnego bałkańskiego projektu. Podkreślił, że pomysł spotkał się z aprobatą jego kolegów z Zachodnich Bałkanów.
  • Prezydent Putin wyraził gotowość Rosji do uczestniczenia w dyskusji o odmrożeniu projektu. Od czasu wstrzymania projektu w marcu 2012 r. Rosja niejednokrotnie wyrażała chęć uczestniczenia w nim i zagwarantowania części finansowania.
  • Innym ważnym tematem rozmowy były dostawy gazu dla regionu. Według Putina budowa gazociągu Turecki Potok przez Morze Czarne w znacznej części jest gotowa.

O rozmowie przywódców poinformowała służba prasowa bułgarskiego rządu. Powodem telefonu było święto narodowe Bułgarii; z tej okazji Putin złożył życzenia Borisowowi, lecz głównym tematem była energetyka.

Putin i Borisow rozmawiali również o możliwości spotkania jeszcze w trakcie kończącej się 30 czerwca bułgarskiej prezydencji w Radzie UE.

Premier Borisow przedstawił plan odmrożenia budowy siłowni w Belene jako wspólnego bałkańskiego projektu. Podkreślił, że pomysł spotkał się z aprobatą jego kolegów z Zachodnich Bałkanów.

Prezydent Putin wyraził gotowość Rosji do uczestniczenia w dyskusji o odmrożeniu projektu. Od czasu wstrzymania projektu w marcu 2012 r. Rosja niejednokrotnie wyrażała chęć uczestniczenia w nim i zagwarantowania części finansowania.

Czytaj: Bułgarski premier proponuje wspólną bałkańską elektrownię atomową

Innym ważnym tematem rozmowy były dostawy gazu dla regionu. Według Putina budowa gazociągu Turecki Potok przez Morze Czarne w znacznej części jest gotowa. Borisow powiedział, że 1 czerwca powinien być gotowy interkonektor łączący systemy gazociągowe Bułgarii i Turcji, co umożliwi dostawy gazu dla jego kraju. "Omawiany był również wariant budowy odnogi Tureckiego Potoku, która dochodziłaby do Warny i zasilałaby (projektowany przez Bułgarię - PAP) hub gazowy" - głosi komunikat.

Na forum inwestycyjnym w Londynie w minionym tygodniu Borisow zaproponował budowę elektrowni atomowej w Belene jako wspólnego bałkańskiego przedsięwzięcia. Dałoby to według niego szanse na uzyskanie unijnego dofinansowania.

Projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Bułgarii powstał w latach 80., ale w 1990 r. został zamrożony. Reaktywowano go w 2003 r. za rządów ówczesnego premiera i byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego. W 2006 r., za rządów lewicy, podpisano porozumienie z rosyjskim Atomstrojeksportem o zakupie dwóch reaktorów o łącznej mocy 2 tys. megawatów. W marcu 2012 r. za rządów obecnego centroprawicowego premiera Borisowa budowę wstrzymano mimo poczynionych już inwestycji w wysokości 1 mld euro.

W czerwcu 2016 r. Bułgaria została skazana na grzywnę w wysokości 620 mln euro przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. W grudniu 2016 r. Bułgaria zapłaciła Rosji i stała się właścicielem dwóch reaktorów jądrowych typu WWER 1000+ o mocy 1000 megawatów każdy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!