Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezydent RP: potrzebna weryfikacja polityki energetycznej

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
12-12-2012 21:17
Prezydent RP: potrzebna weryfikacja polityki energetycznej
fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/prezydent.pl

Sytuacja dojrzała do tego, żeby postawić problem, przed którym stoi państwo polskie: potrzeby zmiany, a więc także weryfikacji dotychczasowej polityki energetycznej. Osobiście uważam, że warto to poprzedzić głębszą debatą – powiedział Bronisław Komorowski, prezydent RP.

Kancelaria Prezydenta RP zorganizowała 12 grudnia 2012 roku, Forum Debaty Publicznej pt. „Nowe źródła energii – jaka energia dla Polski ?”. W spotkaniu wziął udział Bronisław Komorowski, prezydent RP.
- Rozumiem, że dzisiejsze spotkanie, wymiana poglądów, myśli i dyskusja są w zasadzie pewnym wprowadzeniem do debaty, która i tak nas czeka w wymiarze ogólnokrajowym, ogólnopaństwowym, do debaty związanej z pakietem trzech ustaw przygotowywanych przez rząd, dających okazje na szukanie dobrych rozwiązań, ale i stawiających bardzo trudne pytania – mówił Bronisław Komorowski, prezydent RP, nawiązując do tzw. trójpaku energetycznego.

Prezydent Komorowski ocenił, że Polacy, którzy w 73 proc. opowiadają się za wydobyciem gazu łupkowego i w 51 proc. za energetyką atomową, są otwarci na szukanie nowych rozwiązań, szukanie nowych szans i na odważne decyzje. Prezydent nie krył, że osobiście szczególnie interesują go kwestie związane z OZE.

- Odnotowuję, że za mało jest pogłębionej dyskusji i być może za mało mechanizmów, które by zachęcały do wykorzystania energii społecznej przy tworzeniu źródeł energii innego rodzaju. Sądzę, że za mało uwagi poświęcamy kwestiom takim jak energia pochodząca ze słońca, czy czemuś co do mnie dociera jako wielka szansa, być może wiążąca się z jakimiś wyzwaniami i ryzykami- tego nie wiem - geotermii – mówił Bronisław Komorowski.
Prof. Krzysztof Żmijewski, kładąc niejako fundament pod dyskusję, przedstawił informacje na temat polskiego miksu energetycznego. Podkreślając znaczenie efektywności energetycznej i oceniając, że nie ma możliwości abyśmy się odwrócili od polityki klimatycznej UE „ chyba, że się z niej wypiszemy”, prof. Żmijewski ocenił zdecydowanie , że do 2030 roku nie będzie energetyki bez węgla.

- Zebrałem tutaj chyba dziesięć opracowań różnych ekspertów , którzy się ze sobą wzajemnie kłócą i wszyscy pokazują to samo - nie da się zrobić energetyki do 2030 bez węgla. Po prostu jest to fizycznie niemożliwe – mówił prof. Żmijewski podczas prezentacji, w trakcie której ocenił, że w 2016 roku Polska będzie mieć problemy z domknięciem bilansu energetycznego i zaproponował sposoby rysującej się luki mocy m.in. poprzez rozwój energetyki prosumenckiej.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (9)

PGE [PGE]

kurs:

10.23 PLN -0.07 (-0.68%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu