Próby rozwiązania problemów z limitami SO2

Próby rozwiązania problemów z limitami SO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska chce znieść okresy przejściowe, które miały pozwolić firmom na dostosowanie się do norm emisji dwutlenku siarki. To jedyny sposób na uniknięcie kar UE

Zostały tylko trzy miesiące na to, by resort środowiska znalazł rozwiązania, które ograniczą emisję dwutlenku siarki.Od stycznia zacznie w Polsce częściowo obowiązywać tzw. dyrektywa LCP. Wymaga ona stosowania przez duże źródła spalania unijnych standardów emisji. Jednocześnie - w zamian za okresy przejściowe dla blisko jednej czwartej przedsiębiorstw - Polska zgodziła się w traktacie akcesyjnym na krajowy pułap emisji dwutlenku siarki 454 tys. ton. Miałby on obowiązywać już od stycznia - przypomniała "Rzeczpospolita".

Okazuje się, że nie unijne standardy w firmach, ale krajowy pułap stanowi najtrudniejsze do spełnienia zobowiązanie. -W traktacie akcesyjnym ustalono niekorzystny dla Polski limit. Jeśli go przyjmiemy, to będziemy musieli stosować ostrzejsze kryteria, niż wymaga unijna dyrektywa - zauważa na łamach dziennika Janusz Ryk, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Krajowy Administrator Systemu Handlu Emisji (KASHUE) zaproponował niedawno całkowite wdrożenie dyrektywy LCP już od 1 stycznia. Część przedsiębiorstw straciłaby okresy przejściowe, jakie mają aż do 2015 r., ale w zamian kraj pozbyłby się niewygodnego limitu dla emisji dwutlenku siarki.

Pomysł podoba się przedsiębiorstwom z branż chemicznej i elektrociepłowniczej. Nawet firmy pozbawione okresów przejściowych na razie nie protestują - czytamy w "Rz".

Liczą, że resort środowiska przyjmie łagodną definicję źródła spalania (według tzw. zasady kotła) i tym samym małe instalacje nie będą musiały spełniać unijnych standardów. To pozwoliłoby ograniczyć liczbę przedsiębiorstw podległych dyrektywie LCP o jedną trzecią, do ok. 100.

Paweł Sałek, szef KASHUE, zapewnia, że nie wpłynęły na razie żadne negatywne opinie od stowarzyszeń branżowych. Tylko że swojej opinii o szybszym wdrożeniu dyrektywy LCP nie złożyły jeszcze elektrownie.

To one są największymi trucicielami i nie mogą liczyć na to, że korzystne prawo krajowe wyłączy je z unijnych zobowiązań. Dotąd lobbowały za wprowadzeniem krajowego systemu handlu prawami do emisji dwutlenku siarki - wyjaśnia dziennik.

Tymczasem resort środowiska nie kwapił się do stworzenia wewnętrznego systemu handlu zanieczyszczeniami powietrza. Taki system nie byłby korzystny dla mniejszych firm, których nie stać na kosztowne inwestycje w instalacje odsiarczania.

Koszty dostosowania się do wymogów dyrektywy i traktatowego limitu same elektrociepłownie oceniają na 4 - 8 mld zł. Elektrociepłownie już poparły ostatnią propozycję KASHUE. Z informacji "Rz" wynika, że nie sprzeciwią się jej także prywatne elektrownie.

Zniesienie krajowych limitów dotyczyć będzie nie tylko dwutlenku siarki, ale w przyszłości także tlenków azotu i pyłów. Ostre normy emisji dla tych gazów dotkną polskich firm dopiero za osiem lat - wyjaśnia "Rzeczpospolita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Próby rozwiązania problemów z limitami SO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!