XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prof. Gierek: zmiany dyrektywy o efektywności energetycznej to wzrost cen

Prof. Gierek: zmiany dyrektywy o efektywności energetycznej to wzrost cen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmiany unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej będą oznaczać wzrost cen dla odbiorców energii, ale też dają szansę na ok. 150 tys. miejsc pracy, przede wszystkim przy termomodernizacji budynków - uważa poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Adam Gierek.

  • Świat dąży do zmniejszania ilości wytwarzanej energii, by chronić środowisko i bronić się przed zmianami klimatu.
  • Koszty tego zawsze są, obciążają zwykłego obywatela.
  • Jednak efektywność energetyczna może także generować nowe miejsca pracy.

Profesor, który jest sprawozdawcą do zmiany dyrektywy o efektywności energetycznej, poinformował o tym podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach, zorganizowanej przez polskie przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego.

Jak podkreślił, świat dąży do zmniejszania ilości wytwarzanej energii, by chronić środowisko i bronić się przed zmianami klimatu.

- Koszty tego zawsze są, obciążają też zwykłego obywatela. Chodzi o to, żeby te koszty były zminimalizowane - powiedział poseł Gierek. Nie sprecyzował, o ile procent mogłaby wzrosnąć cena energii dla zwykłego odbiorcy; zależy to bowiem od kształtu przyjętych ostatecznie ustaleń.

Według założeń roczne ograniczenia dostaw energii mają wynosić 1,5 proc. Oszczędności w energii mają być głównie wygenerowane w sektorze budynków. Konieczność ich ogrzewania zimą i chłodzenia latem odpowiada za ok. 40 proc. całkowitej konsumpcji energii elektrycznej w UE.

- Największe możliwości leżą w termomodernizacji. W Polsce mamy 70-80 proc. nieizolowanych jeszcze budynków. To będzie pokaźny element, a zarazem próba zmniejszenia tzw. ubóstwa energetycznego i pole do tworzenia miejsc pracy. Policzono, że gdyby w Polsce na szeroką skalę wprowadzić termomodernizację, to da ok. 150 tys. nowych miejsc pracy - powiedział poseł Gierek.

Ubóstwo energetyczne jest definiowane jako trudność w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania za rozsądną cenę. Składa się na nie utrzymanie standardu ciepła i zaopatrzenia w pozostałe rodzaje energii, służące zaspokojeniu w adekwatny sposób podstawowych potrzeb funkcjonowania biologicznego i społecznego członków gospodarstwa domowego.

Według profesora, polityka efektywności energetycznej może budzić pewne obawy o los przemysłu energochłonnego na terenie Polski, jednak również w tym obszarze należy szukać jak najbardziej efektywnych rozwiązań. Jego zdaniem, nieuniknione jest odejście od węgla jako źródła energii, ale jest to - jak mówił - perspektywa co najmniej 30 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Gierek: zmiany dyrektywy o efektywności energetycznej to wzrost cen

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!