Prof. Mielczarski: Polski nie stać na budowę elektrowni atomowej

Prof. Mielczarski: Polski nie stać na budowę elektrowni atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wybudowanie elektrowni węglowej o mocy 1000 MW to około 1,5 mld euro, gazowej 1 mld euro, a jądrowej - około 5 mld euro. Żadna polska firma nie jest w stanie sfinansować tak wielkiej inwestycji, a zagraniczni inwestorzy nie są zainteresowani - uważa prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

Wokół budowy elektrowni atomowej trwa społeczna burza, ale spójrzmy na to z dystansem. Gdyby powstała, zniknąłby problem emisji CO2, nie musielibyśmy martwić się o dostawy energii, byłyby nowe miejsca pracy. Może elektrownia jądrowa nie jest złym rozwiązaniem?

- Emisję CO2 można łatwiej i taniej ograniczyć w inny sposób. Nowe elektrownie węglowe w porównaniu ze starymi instalacjami pozwalają na jej zmniejszenie o co najmniej 30 procent.

Daje to jednocześnie możliwość rozwijania własnej gospodarki i własnych technologii. Budowa elektrowni jądrowych ograniczy inwestycje w polską energetykę kosztem importu i wspomagania firm z innych krajów oraz znacznie ograniczy wydobycie węgla na Śląsku.

Czy Polskę stać na budowę elektrowni atomowej?

- Wybudowanie elektrowni węglowej o mocy 1000 MW to około 1,5 mld euro, gazowej 1 mld euro, a jądrowej - około 5 mld euro. Żadna polska firma nie jest w stanie sfinansować tak wielkiej inwestycji, a zagraniczni inwestorzy nie są zainteresowani.

Ponadto budowa elektrowni jądrowej uzależni nas od dostaw sprzętu, obsługi i paliwa z zagranicy. Urząd Dozoru Technicznego szacuje, że podczas budowy elektrowni jądrowej około 80 proc. wydatków byłoby przeznaczone na import. Podobnie z obsługą i dostawami paliwa.

Z kolei do obowiązków Polski należałoby składowanie zużytego paliwa, co jest trudne i bardzo kosztowe. Dwie elektrownie jądrowe, takie jak w programie rządowym, będą produkować około 120 ton bardzo radioaktywnych odpadów rocznie.

Dodatkowo elektrownie atomowe są bardzo kosztowne. Cena energii elektrycznej z nowoczesnej niskoemisyjnej elektrowni węglowej wynosi około 220zł/MWh. W elektrowni jądrowej koszt ten przekracza w polskich warunkach, gdzie trzeba dodatkowo budować infrastrukturę - linie przesyłowe i systemy chłodzenia - ponad 600zł/MWh.

Zobacz cały wywiad w serwisie: www.portalsamorzadowy.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Mielczarski: Polski nie stać na budowę elektrowni atomowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!