Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prof. Mielczarski: w energetyce odnowienie infrastruktury energetycznej ważniejsze od problemu węgla

Autor: wnp.pl (WGK)
30-05-2014 09:46
Prof. Mielczarski: w energetyce odnowienie infrastruktury energetycznej ważniejsze od problemu węgla
Fot. PTWP

Elektroenergetyka w państwach Unii Europejskiej stoi przed poważnymi wyzwaniami i musi rozwiązać szereg problemów. Począwszy od kwestii związanych z redukcją emisji, poprzez rynki energii elektrycznej i mocy, po rozwój energetyki odnawialnej. Prowadzona od niemal 20 lat liberalizacja elektroenergetyki wytraciła impet i potrzebuje nowych rozwiązań.

Wyzwania dla elektroenergetyki sformułował prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej, członek Europejskiego Instytutu Energii i przewodniczący Międzynarodowej Konferencji Europejski Rynek Energii EEM14 odbywającej się w Krakowie.
- Najbardziej palącym problemem w Polsce i w Europie są tzw. rynki mocy. Rynki samej energii elektrycznej się nie sprawdziły. Ich działalność doprowadziła do niedoborów finansowania i w efekcie brakuje środków na nowe inwestycje w źródła wytwarzania, gdy tymczasem część jednostek kończy działalność wytwórczą - mówi prof. Władysław Mielczarski. Być może rynki mocy działające obok rynków energii elektrycznej pozwolą sprostać problemom z inwestycyjnym w elektroenergetyce.

Poza rynkami mocy rozwiązania wymagają też inne zagadnienia. - Wyzwaniem jest węgiel i polityka węglowo-emisyjna, czyli m.in. system handlu emisjami, który nie działa dzisiaj prawidłowo. Odnawialne źródła energii napotykają bariery, od ekonomicznej, przez techniczną, po kwestie przyłączenia do sieci. Inne wyzwanie wiąże się z obniżeniem emisji gazów cieplarnianych - przede wszystkim kogeneracji, czyli najbardziej skutecznego systemu redukcji. Kolejny ważny punkt to tworzenie wspólnego rynku europejskiego, umożliwiającego handel transgraniczny w całej Europie. Dziś jedynie 10 proc. wytwarzanej energii elektrycznej podlega takiej wymianie - tłumaczy profesor.

Zdaniem eksperta i twórcy polskiego rynku energii elektrycznej, wyzwaniem jest także polityka energetyczna do 2050 roku. W tej chwili cele polityki energetyczno-klimatycznej są zdefiniowane do roku 2020. Dalsza przyszłość jest niejasna.

Ekspert zaznacza, że wszystkie wyzwania europejskie są także wyzwaniami dla Polski. - Nieustannie podkreśla się u nas rolę węgla, ale węgiel nie jest najważniejszy. Znacznie poważniejszym zagadnieniem jest konieczność odnowienia infrastruktury - przekonuje profesor. Dodaje, że krajowy problem to przestarzała infrastruktura, szczególnie wytwórcza - 70 proc. tej infrastruktury to instalacje wytwórcze pochodzące z lat 70. ubiegłego wieku i starsze.

- Potrzebny jest spójny program modernizacji, program realizowany systematycznie. Nie można rozpoczynać budowy nowych bloków wytwórczych na podstawie decyzji właścicielskich, kiedy wskazuje się, że dany koncern ma zrealizować inwestycje. Brakuje długofalowego programu skoordynowanego z planami rozwoju sieci elektroenergetycznych - podkreśla prof. Władysław Mielczarski.

Wiadomo natomiast - dzięki analizom zespołu prof. Władysława Mielczarskiego - jak może wyglądać struktura wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w perspektywie roku 2050. 60 proc. energii elektrycznej powinny zapewniać elektrownie węglowe, 20 proc. - instalacje odnawialnych źródeł energii, a pozostałe 20 proc. bloki gazowe. Bez elektrowni atomowych, zdaniem profesora, niepotrzebnych. - Przede wszystkim to niezwykle kosztowne inwestycje. Jeden blok nuklearny kosztuje tyle, ile kilka takiej samej mocy bloków węglowych. Wątpliwości budzi też bezpieczeństwo energetyki atomowej - podsumowuje Władysław Mielczarski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP