Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Energi

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Energi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa orzekła, że przedstawiciele firmy Energa nie ukrywali przed parlamentarzystami PiS dokumentów dotyczących wstrzymania budowy w Ostrołęce nowego bloku energetycznego. Śledczy umorzyli postępowanie.

Śledczy zajęli się sprawą po tym, jak zawiadomienie złożyli pochodzący z Ostrołęki senator PiS Robert Mamątow i poseł PiS Arkadiusz Czartoryski. W październiku br. parlamentarzyści zjawili się w gdańskiej siedzibie Energii i zażądali dokumentów powołując się na art. 19 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora mówiący o prawie posłów do wglądu w działalność "spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz zakładów i przedsiębiorstw państwowych i samorządowych".

Przedstawiciele spółki dokumentów nie wydali, poprosili o sprecyzowanie na piśmie, o jakie dokładnie papiery chodzi i obiecali dostarczyć je po uzyskaniu akceptacji zarządu firmy.

Prokuratura badała sprawę pod kątem art. 276 mówiącego m.in. o ukrywaniu dokumentów. Jak poinformował w poniedziałek PAP szef Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa Cezary Szostak, tego dnia postępowanie w sprawie umorzono, bo w sytuacji zgłoszonej przez parlamentarzystów nie doszło do ukrywania dokumentów.

Mająca siedzibę w Gdańsku Grupa Energa poinformowała w połowie września br., że czasowo wstrzymuje planowaną od lat inwestycję w Ostrołęce polegającą na budowie nowego bloku energetycznego. Jako przyczyny firma podała trudnościami z uzyskaniem finansowania oraz niekorzystną sytuację na rynku firm budowlanych. Energa poinformowała, że poszukuje strategicznego partnera i z chwilą pozyskania go jest gotowa do natychmiastowego wznowienia inwestycji.

Pochodzący z Ostrołęki parlamentarzyści PiS ocenili w październiku w rozmowie z PAP decyzję Energi jako "tragiczną i katastrofalną dla Ostrołęki i regionu". Parlamentarzyści byli zdziwieni, że Energa wstrzymała budowę mimo znacznych nakładów, jakie już poniosła. "Co takiego stało się, że pomimo posiadania bardzo trudnych do uzyskania dokumentów, w tym: zgody środowiskowej, pozwolenia wodnoprawnego, umowy przyłączeniowej, umowy wieloletniej na dostawę węgla, pozwolenia na składowanie odpadów i wielu innych, raptem okazało się, że projekt jest nieopłacalny?" - mówił PAP poseł Czartoryski.

Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Energi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!