PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Protest przeciw linii energetycznej Kozienice-Ołtarzew

Autor: wnp.pl (DC)
25-05-2016 14:34
Protest przeciw linii energetycznej Kozienice-Ołtarzew
Fot. PTWP

Na środę, 25 maja br. przeciwnicy budowy linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice-Ołtarzew zaplanowali protesty polegające m.in. na blokadzie drogi krajowej nr 50 m.in. w pobliżu autostrady A2 i drogi krajowej nr 8. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) jako inwestor budowy linii, wyjaśnia, że przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa i niezawodności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

- Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) jako inwestor zadania „Budowa linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice-Ołtarzew”, wyrażają ubolewanie nad przyjętą przez mieszkańców formą protestu. Należy podkreślić, że planowana linia jest inwestycją celu publicznego, niezbędną dla wyprowadzenia mocy z nowo budowanego bloku w Elektrowni Kozienice (wartość inwestycji ponad 6,4 mld zł) oraz bezpieczeństwa zasilania całego województwa mazowieckiego oraz północno-wschodnich rejonów kraju - przekonuje PSE w komunikacie.
Operator podkreśla, że w przypadku każdej inwestycji realizowanej przez PSE, wybór lokalizacji oraz stosowanej technologii zawsze budzi duże zainteresowanie społeczności lokalnych, samorządów oraz pozarządowych organizacji ekologicznych.

- Celem inwestora jest przeprowadzenie inwestycji w taki sposób, aby w najmniejszym zakresie ingerowała ona w środowisko i była jak najmniej uciążliwa dla społeczności lokalnych na trasie przebiegu linii. PSE zawsze są otwarte na dyskusję z zainteresowanymi stronami, dlatego też od wielu miesięcy prowadzone były konsultacje społeczne, których celem było wypracowanie i podjęcie decyzji w zakresie kompromisowego przebiegu trasy linii 400 kV Kozienice-Ołtarzew - zapewnia PSE.

Zwraca przy tym uwagę, że w ramach wielomiesięcznej pracy grupy roboczej, do której zaproszone zostały zarówno samorządy jak i mieszkańcy, procesowi analizy wielokryterialnej poddanych zostało pięć wariantów. W wyniku tych prac wskazany został wariant korytarza przebiegu linii uwzględniający w maksymalnie możliwym stopniu interesy strony społecznej i optymalny dla realizacji inwestycji. Wykorzystuje on istniejące kanały infrastrukturalne, tj. korytarz drogi krajowej nr 50 i autostrady A2 (tzw. wariant DK 50/A2). Analizy wariantów przeprowadzili eksperci z Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem profesora Andrzeja Kraszewskiego. Cały materiał wraz z plikiem roboczym analizy wielokryterialnej jest dostępny na specjalnie dedykowanej stronie inwestycji www.kozienice-oltarzew.eu.

PSE wyjaśnia, że kolejnym etapem realizacji inwestycji będzie przeprowadzenie prac projektowych w wybranym korytarzu trasy linii, czyli wytyczenie jej dokładnego przebiegu. Będą one prowadzone zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami oraz, jak dotychczas, we współpracy z przedstawicielami samorządów, organizacji społecznych i mieszkańców.

- Niemniej jednak decyzja w zakresie wskazania wariantu przebiegu korytarza linii została podjęta i nie stanowi w chwili obecnej przedmiotu dalszych negocjacji - podkreśla PSE.

Dwutorowa linia elektroenergetyczna 400 kV Kozienice-Ołtarzew przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i niezawodności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Zapewni również wyprowadzenie niezbędnej dla KSE mocy z rozbudowywanej Elektrowni Kozienice w kierunku Warszawy i jej aglomeracji oraz w kierunku północno-wschodnich rejonów kraju.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP