Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Protestujący przeciwko kontrowersyjnej linii energetycznej zapowiadają zaostrzenie działań

Autor: wnp.pl (AH)
28-08-2016 20:40
Protestujący przeciwko kontrowersyjnej linii energetycznej zapowiadają zaostrzenie działań
Fot. mat. pras.

28 sierpnia mieszkańcy i stowarzyszenia 10 mazowieckich gmin zablokowali na 5 godzin ruch na czterech drogach krajowych i wojewódzkich DK7, DK8, DW719 i DW579. To już trzecia pikieta która jest wyrazem sprzeciwu wobec nieoczekiwanej zmianie decyzji Polskich Sieci Energetycznych S.A. (PSE) ws. przebiegu linii 400 kV Kozienice - Ołtarzew. Organizatorzy blokad nie wykluczają, że demonstracje przeniosą się wkrótce do stolicy.

Niedzielna pikieta, w której wg. szacunków organizatorów wzięło udział łącznie kilka tysiące osób, przebiegała w spokojnej, pokojowej atmosferze. Protestujący zapowiadają, że kolejnym krokiem będzie demonstracja pod Ministerstwem Infrastruktury i Ministerstwem Energetyki.
- Jeszcze nie ma linii, a już jest wysokie napięcie. To wszystko za sprawą komunikatu Polskich Sieci Energetycznych o rezygnacji z uzgodnionego społecznie, najmniej uciążliwego optymalnego przebiegu linii 400 kV. To nie jest dobra zmiana. To jest bardzo zła zmiana - podkreśla Adam Banaszak, jeden z organizatorów pikiety.

Mieszkańcy domagają się utrzymania decyzji PSE z 16 maja br., podjętej w oparciu o Analizę Wielokryterialną, która wskazywała na korytarz dla linii 400  kV wykorzystujący istniejące korytarze drogowe infrastrukturę drogową – czyli korytarz drogę krajową DK50 i autostradę A2.

- Nie protestujemy przeciwko budowie linii. Wiemy, że jest niezbędna. Ale nie możemy się zgodzić na to, żeby efekty kosztownych, kilkunastomiesięcznych konsultacji i analiz na podstawie których wyznaczono najmniej uciążliwy przebieg linii trafiły do kosza za sprawą jednego zaskakującego komunikatu Polskich Sieci Energetycznych. Bez jakichkolwiek bez wiarygodnych podstaw merytorycznych” – mówi Joanna Zawadzka - Mróz, jeden z organizatorów pikiety.

- Analiza Wielokryterialna, zlecona przez Polskie Sieci Energetyczne wskazała jednoznacznie na wariant przebiegu linii wzdłuż DK50/A2 jako najbardziej optymalny. Co to oznacza w praktyce? To, że będzie on najmniej uciążliwy społecznie, ekonomicznie i środowiskowo. W sąsiedztwie trasy nowego przebiegu przez nasze gminy, ogłoszonej 3 sierpnia br. przez Polskie Sieci Energetyczne znajduje się ponad 500 domów więcej niż przy DK50/ A2 - dodaje Tomasz Drelichowski.

Przebieg linii wytyczany był wielokrotnie. Na początku sierpnia Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że linia energetyczna najwyższych napięć 400 kV Kozienice-Ołtarzew będzie budowana z wykorzystaniem korytarza określonego w planie zagospodarowania przestrzennego woj. mazowieckiego i przebiegać przez gminy Żabia Wola, Jaktorów, Radziejowice, Grodzisk Mazowiecki, Jasieniec oraz Promna.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przekonują zaś, że linia ta jest bardzo ważną inwestycją, która posłuży do wyprowadzenia mocy z budowanego największego w Polsce bloku energetycznego 1070 MW w elektrowni w Kozienicach. Ma też dostarczać energię nie tylko do rozrastającej się aglomeracji warszawskiej i samej Warszawy, ale też centralnego i północnowschodniego regionu Polski; w sumie dla co najmniej kilku milionów ludzi.

Przedstawiciel operatora systemu przesyłowego Kamil Migała mówił przy okazji poprzednich akcji protestacyjnych, że decyzja o wyborze tego wariantu już została podjęta i "nie podlega dalszym negocjacjom".

Zaznaczył jednak, że wybór wariantu to wyznaczenie korytarza, zaś szczegółowy przebieg trasy linii będzie ustalał wykonawca, czyli konsorcjum ZUE i Dalekovod Polska S.A. z mieszkańcami i władzami zainteresowanych gmin.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 024 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP