Prywatyzacja sektora energetycznego przez GPW to krok w dobrym kierunku

Prywatyzacja sektora energetycznego przez GPW to krok w dobrym kierunku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

„Pełzająca” prywatyzacja, jak w przypadku PGE, to krok w dobrym kierunku, uważa Bartosz Stawiarski, analityk Wealth Solutions. „Należałoby kontynuować ten proces, choć niestety najlepsze czasy już przespano. Mam na myśli 5 lat hossy, które nie zostało wykorzystane” – dodaje.

Dzięki popularności jaką cieszy się publiczna oferta PGE coraz częściej się mówi o tym, że to właśnie giełdowy debiut mógłby uzdrowić dotychczasowe procesy prywatyzacyjne. W opinii analityka najlepsza jest prywatyzacja poprzez giełdę jednak z zachowaniem „złotego głosu” ze strony państwa.

Powodem tego jest fakt, że nasz rynek energetyczny już jest mocno spenetrowany przez kapitał zagraniczny, przede wszystkim niemiecki i francuski (np. Vattenfall, EdF), co niesie groźbę dyktatu cenowego w przyszłości. „To w moim przekonaniu jeden z głównych powodów, dla których należy odrzucić prywatyzację z udziałem silnego, zagranicznego inwestora strategicznego” – tłumaczy analityk. Temat staje się jeszcze bardziej ważki w dobie oplatających nas związków energetycznych Niemiec i Rosji.

Według analityka Wealth Solutions, jeżeli chodzi o branżę energetyczną czasu jest coraz mniej, a najbardziej palącą kwestią staje się modernizacja całej infrastruktury branżowej, zwłaszcza przesyłu. „To może wywoływać nieprzemyślane, prędkie i nie zawsze pożyteczne działania” - przestrzega.

„Odpowiadając na pytanie czy lepsze jest IPO czy inwestor strategiczny – należy sprowadzić to do kwestii ceny uzyskiwanej za dany pakiet akcji” – dodaje Bartosz Stawiarski. Według niego w przypadku inwestora strategicznego oczywiste jest żądanie premii względem wycen rynkowych podmiotów upublicznionych. „Jak widać potencjalni inwestorzy, którzy odstąpili od procesu prywatyzacyjnego Enei nie chcieli tego zrozumieć. To dobrze, że nikt nie zdecydował się na obniżenie wyceny” – tłumaczy.

Analityk dodał jednocześnie, że w przypadku wyboru inwestora strategicznego nie mniej ważne od samej ceny powinny być długofalowe deklaracje, co do funkcjonowania przedsiębiorstwa, np. optymalizacja zatrudnienia, wdrażanie innowacji i partycypacja w nich, itp.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prywatyzacja sektora energetycznego przez GPW to krok w dobrym kierunku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!