Przegląd technologii obniżających CO2 na "węglowym szczycie"

Przegląd technologii obniżających CO2 na "węglowym szczycie"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilka sposobów na wychwytywanie CO2 i zanieczyszczeń ze spalanego węgla, wykorzystanie wychwyconego dwutlenku węgla, przeróbka węgla na bardziej przyjazne środowisku paliwa - to propozycje sektora węglowego przedstawione na "węglowym szczycie" w Warszawie.

Spotkanie "International Coal&Climate Summit", zorganizowane przy okazji COP19 przez Światowe Stowarzyszenie Węgla przy współpracy z Ministerstwem Gospodarki, spotkało się z ostra krytyką organizacji pozarządowych, według których węgiel jest najbardziej "brudnym" surowcem energetycznym, a jego używanie to główna przyczyna ocieplenia klimatu. Rozpoczęciu "szczytu" towarzyszył m.in. protest działaczy Greenpeace na dachu ministerstwa.

Przedstawiciele sektora argumentowali, że z węgla dziś powstaje ponad 40 proc. energii elektrycznej i nie da się zrezygnować z niego w przewidywalnej przyszłości. Wskazywali, że 1,3 mld ludzi nie ma w ogóle dostępu do prądu, a energetyka oparta na węglu to często jedyny dostępny finansowo sposób, by obszar ten zmniejszać.

Uczestnicy "szczytu" przedstawili cały szereg technologii, które rozwijają, a które obniżają emisję CO2. Oprócz podnoszenia sprawności bloków węglowych, najczęściej wskazywano na wychwytywanie CO2 powstającego przy spalaniu węgla i albo jego składowanie (CCS), albo używanie do innych celów.

W 2014 r. w kanadyjskiej prowincji Sasketchewan ma ruszyć największy na świecie blok na węgiel brunatny z instalacją CCS, która będzie wychwytywać CO2 ze spalin. Dwutlenek zostanie częściowo zatłoczony na głębokość 3,5 km, a częściowo sprzedany firmom naftowych, które wykorzystują go do procesu EOR (Enhanced Oil Recovery), czyli zatłaczania w złoża w celu wydobycia dodatkowych ilości ropy i gazu.

Dzięki temu rocznie do atmosfery nie trafi 1 mln ton CO2 - mówił Mike Monea z koncernu SaskPower, który buduje ten blok. Jak dodał, nakłady inwestycyjne są oceniane na 85-100 dol. kanadyjskich za MWh, podczas gdy w przypadku elektrowni bez CCS jest to 55-60 dol. kanadyjskich.

Firma Alstom w 14 działających instalacjach pilotażowych testuje dwie technologie wychwytu CO2 - po spalaniu za pomocą amin i za pomocą spalania w wysokiej koncentracji tlenu.

Jak mówił Giles Dickson z Alstomu, dziś skuteczność wychwytu sięga już 90 proc. CO2 o czystości 99 proc., a prace są kierowane na redukowanie energii zużywanej na wychwyt. Dziś w dużym bloku 25 proc. powstającej w nim energii jest zużywana na proces wychwytu, ale widzimy technologiczne możliwości zejścia może nawet do 16 proc. - mówił. Podkreślił, że UE dofinansowuje w Wielkiej Brytanii demonstracyjny blok White Rose o mocy 426 MW, w którym stosowana będzie technologia spalania w wysokiej koncentracji tlenu, dająca jako spaliny praktycznie czysty dwutlenek węgla.

Delome Fair z koncernu GE powiedziała, że najczystszy działający blok węglowy na świecie jej firma zbudowała w Edwardsport w USA w technologii IGCC; węgiel najpierw jest zgazowywany, a spalany jest produkt tego procesu - gaz syntezowy, czyli mieszanina wodoru i tlenku węgla. Zanim jednak zostanie spalony, można oddzielić wszystkie zanieczyszczenia, jak np. siarka.

Również z technologii IGCC ma korzystać budowany przez amerykański koncern Southern blok 582 MW na węgiel brunatny w instalacji Kemper County Facility w USA. Instalacja, obok produkcji energii i wychwytu 65 proc. powstającego w bloku CO2 będzie produkowała kwas siarkowy i ewentualnie amoniak. Dwutlenek trafi natomiast m.in. do firm naftowych, stosujących EOR.

Wiceprezes Southern Karl Moor podkreślił, że ta inwestycja jest przykładem inżynierii XXI wieku, łączącej różne technologie i procesy.

Na konferencji mowa była też o technologii zgazowania węgla w złożu pod ziemią, w wyniku której na powierzchnię trafia gaz syntezowy oraz o różnych procesach upłynniania węgla, czyli jego przeróbki na paliwa płynne. Jak zaznaczył prezes firmy World CTX Serge Perineau, olej napędowy wyprodukowany w ten sposób z użyciem CCS i z dodatkiem biomasy w procesie może mieć nawet o 80 proc. niższy tzw. ślad węglowy, niż klasyczny diesel z ropy naftowej.

Uczestnicy dyskusji zwracali też uwagę, że różne zaawansowane technologie węglowe są rozwijane w USA, Chinach, Indiach, Korei Płd. czy RPA, natomiast prawie ich nie ma w UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!